UA / RU
Підтримати ZN.ua

Реставрація драми Девіда Лінча "Людина-слон" – вже в кінотеатрах України

З 4 травня в кінотеатрах Києва, Львова і ще деяких міст можна переглянути відреставровану драму режисера Девіда Лінча, що базується на біографії британця Джозефа Кері Мерріка, відомого як «Людина-слон» через надзвичайну деформацію тіла. Його життя припало на ХІХ століття, у Вікторіанській Англії великою популярністю серед мас користувалися так звані фрік-шоу.

Читайте також: День народження Девіда Лінча: п'ять найкращих фільмів режисера

За визначенням — це "виставки біологічних раритетів". Типовими представниками програми таких шоу були фізично незвичайні люди, як-от надміру високі чи малі, люди з надзвичайними захворюваннями… Люди, чиї виступи, як очікувалося зазвичай меркантильними власниками таких "атракцій", — шокують глядачів.

Читайте також: Режисер Девід Лінч отримає почесний "Оскар"

За сюжетом, надламаний своїм каліцтвами Джон Меррік належить до групи корисливого ділка Брайтса. Заінтригований його жахливим зовнішнім виглядом, провідний лондонський хірург, доктор Фредерік Тревес (у виконанні Ентоні Хопкінса, це одна з перших найбільш знакових ролей актора), просить у Байтса дозволу оглянути цю дивну істоту. Лікар виявляє 21-річного чоловіка, який, здається, не може висловлюватись усно, жахливо деформований, лікар ще ніколи в житті і на практиці не бачив на власні очі нічого схожого.

Читайте також: Помер композитор культового "Твін Піксу" Анджело Бадаламенті

Потім доктор Тревес «позичає» людину-слона у свого «власника» на кілька днів за певну суму грошей і тимчасово поміщає його в карантинну кімнату в лікарні, щоб досліджувати далі.

Але власник фрік-шоу Байтс вимагає в хірурга, щоб той повернув Мерріка, чи не єдиний його засіб фінансової наживи, Тревес відмовляється і залучається підтримкою директора лікарні.

Хоч персонажі впродовж фільму й тримаються в межах вибудованих режисером амплуа, все ж цілком однозначним їх не назвеш. 

Доктор починає влаштовувати Джону Мерріку зустрічі зі знатною публікою Лондона. Як зауважує одна зі старших медсестер, витягнувши спотвореного чоловіка з лап Байтса, він і сам створив власне фрік-шоу, просто для більш вишуканої аудиторії. Та й в експлуататорі на долю секунди зароджується людяність: потрапивши в кімнату столичного шпиталю, де за сприяння самої королеви тепер живе Людина-слон, каже тихо і з печаллю в голосі: "Скарбе мій.." 

Повертаючись до сприйняття лікаря. Він починає розуміти, що за моторошною маскою криється людина, яка вміє розмовляти, читати та може процитувати напам’ять уривки з Біблії.

Стрічка була номінована на "Оскар" у 8 категоріях, включно з "Найкращою режисурою", "Найкращим актором" (Джон Герт) та "Найкращим фільмом".

Крім того, завдяки фільму "Людина-слон" Американська кіноакадемія додала нову номінацію на "Оскарі" — "Найкращий грим". Її почали вручати з 1982 року, тому стрічка її так і не отримала.

В Україні фільм випустив незалежний дистриб’ютор кіно про музику та культуру KyivMusicFilm