UA / RU
Підтримати ZN.ua

Де в Україні найчастіше порушується мовний закон — відповідь омбудсмена

Найактивнішими за кількістю скарг є кияни.

Від початку року на адресу Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 1212 звернень громадян щодо порушень Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», повідомив в ефірі «Суспільного» мовний омбудсмен  Тарас Кремінь.

Рекордсменом за кількістю звернень є столиця: кияни направили 491 звернення. На другому та третьому місцях — Одещина та Дніпропетровщина, звідки надійшло 184 та 104 звернення відповідно.

Найчастіше скарги стосувались інтернет-магазинів, а також сайтів, через які здійснюється обслуговування — 450 звернень. Ще 240 звернень стосувалися безпосередньо сфери обслуговування.

Тарас Кремінь також додав, що серед найбільш чутливих є сфера освіти та науки. З початку 2023 він отримав 153 звернення на порушення Закону про мову освітянами.

«Це ті порушення, які були зафіксовані в закладах вищої освіти, коли професори, доценти окремих університетів продовжували поширювати тезу про неважливість української як мови освітнього процесу», — пояснив він. Омбудсман також нагадав про випадок із Державним податковим університетом в Ірпені, де, попри прохання студентів, викладачка відмовилася вести пари з філософії українською.

Внаслідок цього інциденту викладачку було звільнена за статтями Кодексу України про працю.

Водночас, він додав, що звільнення не означає уникнення покарання.

«Санкції, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення за української мови будуть!», — пообіцяв він.

Кремінь відзначив високу активність студентів в питанні поліпшеня мовної ситуації.

«На півдні, сході і в центрі країни у нас з’явилися студентські мовні омбудсмени. Молодь по-справжньому утверджує українську: створює розмовні мовні клуби, об’єднується в асоціації мовних курсів, спонукає інших до застосування державної», —  зауважив він.

Раніше Кремінь повідомляв, що упродовж січня та лютого 2023 року офіс мовного омбудсмена отримав 455 звернень щодо порушення мовного закону. 

Розголосу набув інцидент в Ірпені, коли викладачка під час лекції перейшла на суміш української та російської мов. А на зауваження студентів заявила, що іспит прийматиме російською. Злочин чи службовий проступок? Які проблеми оголює цей інцидент, і якою мала б бути реакція системи?

Про це — у статті Костянтина Швабія «Мовний скандал в Ірпені: чи правий міністр Лісовий?».