UA / RU
Підтримати ZN.ua

20% мов можуть зникнути до 2100 року

Найбільше ризиків зараз мають мови корінних народів Америки.

Нині у світі для спілкування використовують понад 7 тисяч мов. До 2100 року 20% із них можуть зникнути, свідчить дослідження Австралійського національного університету, результати якого опубліковані в журналі Nature.

Група біологів, математиків і лінгвістів змоделювала ситуації мовної небезпеки для 6511 мов на основі понад 50 факторів, серед яких: кількість тих, хто розмовляє цією мовою та вивчає її, наявність юридичного визнання мови, рівень освіти носіїв, розвиненість інфраструктури в їхньому населеному пункті і навіть зміни клімату.

Читайте також: Мовний омбудсмен відреагував на пропозицію РНБО перевести українську мову на латиницю

Також зазначається, що на зникнення мов впливає щільність дорожніх мереж біля зони поширення мови. Дороги сприяють пересуванню людей між сільськими районами та великими містами, що посилює вплив централізованого уряду та державної мови на місцеві громади.

Водночас виявлено, що мови корінних жителів у певних населених пунктах, де використовують також інші мови, менш схильні до ризику зникнення, ніж мови в населених пунктах, які ізольовані географічно (наприклад, на острові) і не взаємодіють з іншими мовами. Тобто географічна ізоляція населеного пункту з однією мовою не збільшує ймовірність того, що люди продовжуватимуть спілкуватися нею.

Окрім вербальних мов, у світі налічують понад 200 різних національних жестових мов. Проте вчені не змогли розглянути їх у своєму дослідженні через брак даних.