Музейний акорд - лише преамбула до театральної програми, до якої увійшли українські вистави з різних міст за мотивами творів Кобзаря. А також проекти, у яких є тема його життєвого шляху.
У шевченківський рік в Україні з'явилося близько 100 вистав, у яких віддзеркалюється шевченкіана. До Києва у рамках акції "Віч-на-віч з Кобзарем" завітає лише декілька проектів. Принцип їх відбору, як пояснили DT.UA у Мінкульті, - презентація на сцені "різного Шевченка": пластика, хореографія, моно-вистава, великий музичний проект з участю симфонічного оркестру.
Отже, 1 грудня на сцені франківців театр із Черкас покаже "Великий льох" за мотивами відомого твору Кобзаря, в якому глядачі мають відчути й імпульси сучасності, а не тільки історичну ретроспективу.
Виставу "Катерина" презентує на сцені Київського театру імені Лесі Українки Львівський театр імені Марії Заньковецької. Ця вистава вже була у фестивальній афіші столиці в рамках з одного з недавніх проектів, отримавши схвальні відгуки критиків. Режисер - Богдан Ревкевич. Пластика - Ігор Наконечний. У виставі задіяні Наталія Боймук, Олександра Люта, Світлана Мелеш, Альбіна Сотникова, Марія Шумейко, інші актриси. "Для мене "Катерина" - це віддзеркалення долі нашої держави, така собі сумна паралель, - каже режисер-постановник. - Якщо уважно простежити за колізією твору, багато що вказує на нашу ментальність. Біда в нас самих, адже тільки ми - господарі свого дому, і доки ми в ньому не наведемо ладу, доти не матимемо спокою".
3 грудня - вистава "Стіна". У камерному просторі Київського театру "Колесо" зустрічатимемо гостей з Волині - Музично-драматичний театр.
Кривий Ріг у афіші мистецької акції "Віч-на-віч з Кобзарем" покаже виставу "І мертвим, і живим, і ненародженим".
Ще одна цікава подія для Києва: 5 грудня Львівська національна опера імені Соломії Крушельницької презентує на сцені Київської опери кантату-симфонію для хору та оркестру "Кавказ" за мотивами однойменної поеми Тараса Шевченка. Музика - Станіслава Людкевича. Диригент-постановник - Мирон Юсипович, хормейстер-постановник - Василь Коваль. Художник - Тадей Риндзак. Координатор проекту - художній керівник Львівської опери Василь Вовкун. До співпраці він запросив не тільки львівських майстрів, а й заслужений академічний симфонічний оркестр Національної радіокомпанії України, а також академічний хор імені П.Майбороди.
Варто нагадати, що цьогоріч тільки в Києві всі провідні театри презентували різні сценічні проекти до 200-ліття Кобзаря. У франківців - "Така її доля" за мотивами одного вірша. У Молодому - "Рядовий Шевченко" та поетичний вечір з участю молодих авторів. У Театрі драми і комедії на лівому березі - читання п'єси на шевченківську тематику. У Київському театрі імені Лесі Українки - "Всюди один" на основі архівних документів. Київський ТЮГ на Липках також шукав свою власну форму сценічної композиції - і знайшов. Там поставили "Сон" режисера Віктора Гирича, який визначив жанр своєї вистави як колаж. "У виставі "Сон" усі ключові події життя Кобзаря кружляють навколо нього, немов на каруселі. Тут і спогади про дитячі та юнацькі роки, і зустрічі з людьми, які благодатно вплинули на долю поета, тут і ті персонажі лукавої долі, яких краще було б уникнути не лише Тарасові, а й Україні. Втім, поет у виставі не лише спостерігає за плином своєї долі та історії свого народу, а й сам намагається крутити колесо фортуни…" - така анотація проекту від самого театру.
Зазначу, що фрагменти з двох київських вистав - "Сон" та "Всюди один" - будуть презентовані у Київському музеї імені Тараса Шевченка на відкритті мистецької акції "Віч-на-віч з Кобзарем".