UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мученик доби інформації

Обмін інформацією в сучасному світі вже не вміщається у старі рамки, і те, що раніше було справедливим, стало абсурдним. Народжений 1986 р. Ерон Суорц, який присвятив все своє життя інформаційним технологіям, розумів це як ніхто інший.

Автор: Віктор Трегубов

Це - Аарон Шварц. Або Ерон Суорц, якщо вимовляти його ім'я так, як це робив він сам, проживаючи в США. Йому було двадцять шість. 26 років - це дуже багато, якщо вже в чотирнадцять ти розробляєш формат передачі даних, який згодом використають сотні мільйонів людей, а на момент отримання паспорта є визнаним IT-фахівцем світового класу. Коли події розвиваються так швидко, до двадцяти шести можна встигнути багато чого.

Що ж він устиг? Суорц працював над фундаментальними речами, що лежать в основі інтернет-комунікацій, тому описати результати його праць простою мовою не так і просто. Встиг узяти участь у розробці стандарту RSS 1.0, увійшов у робочу групу RDF, попрацював із "татом Інтернету" Тімом Бернерсом-Лі, взяв участь у створенні надпопулярного соціально-новинного сайта Reddit, написав кілька книжок із проблематики Web 2.0. Поступово з технаря Суорц перетворився на ідеолога, наблизившись до питань функціонування "цифрового суспільства" як такого. За такої ситуації зіткнення було неминуче.

Суорц зіштовхнувся з наявною системою інтелектуальної власності. Результатом зіткнення стало заснування ним групи Demand Progress ("Вимагаємо прогресу"), завданням якої було проголошено боротьбу з інтернет-цензурою та спробами штучно обмежити свободу передачі інформації в Мережі. Нині група налічує близько мільйона людей. Багато в чому саме завдяки їй було торпедовано такі одіозні проекти американських законодавців, як Stop Online Piracy Act та PROTECT IP Act.

Сформовану систему інтелектуальної власності Суорц вважав подвійно несправедливою. З одного боку, вона стримує обмін соціально- і наукозначимою інформацією. З іншого - головні в ній не автор, не читач, а видавець - посередник, якому дістаються всі "вершки", у тому числі й основна частина прибутку. Він створив інтернет-проект Оpen Library - інтернет-бібліотеку з девізом "Одна веб-сторінка для кожної будь-коли виданої книжки". Працював із групою Сreative Commons - розроблювачем типових договорів для безплатного та якнайбільшого поширення інформації. Виклав у вільний доступ на згаданій вище Оpen Library всю Бібліотеку Конгресу США та допоміг викласти безліч інших документів, зумівши уникнути судового переслідування, довівши, що на них не поширюються принципи копірайту. Отримавши, як співробітник Гарвардського університету, доступ до закритої наукової бібліотеки JSTOR, скачав 4 млн наукових праць...

Отут і найшла коса на камінь. Суорца заарештували і звинуватили в крадіжці інтелектуальної власності, комп'ютерному зломі та завданні шкоди комп'ютерам JSTOR (у процесі масового скачування даних "упало" кілька серверів). Слід віддати належне співробітникам JSTOR: зрозумівши, що відбувається і чим загрожує обернутися справа, вони відмовилися позиватися проти програміста. Але за справу взялися державне обвинувачення та Массачусетський технологічний інститут, який погодився співпрацювати з ним (мережі інституту Суорц використав для скачування бібліотеки). Суорца судили з 2011-го по 2013 рік. Справа впевнено йшла до штрафу в півмільйона доларів і тюремного ув'язнення на строк - за сукупністю - до 35 років. Рішення суду стало б показовим: за порушення принципів інтелектуальної власності найвідоміший активіст кампаній за свободу поширення інформації отримав би більше, ніж інші отримують за вбивство...

Цього не сталося. Тиждень тому, 11 січня, дівчина Ерона знайшла його повішеним у його бруклінській квартирі. Посмертної записки він не залишив, але причина, яка спонукала його звести порахунки з життям, і так була надто очевидною.

Є така теорія - теорія техніко-гуманітарного балансу. Згідно з нею розвиток технологій неминуче пришвидшує зміни в соціальній сфері, коригує поняття про моральність і закони. Найбільш небезпечний період - коли технологічний розвиток робить ривок: закони та соціальні норми стрімко застарівають, і суспільству доводиться напружуватися, виробляючи нові принципи. Здавалося б, як пов'язана поява пороху та принципи релігійної терпимості? Історія Європи XVII ст. показує, що - дуже навіть безпосередньо: розвиток вогнепальної зброї змусив Європу відмовитися від норми, відповідно до якої протилежна позиція сусіда в протестантсько-католицькій суперечці вже давала законний привід для війни з ним. Адже другої Тридцятирічної війни Європа могла б і не пережити.

Поява й розвиток Інтернету - ще один такий ривок, ще один виклик суспільству: посунься, системо авторських прав, XXI ст. не може жити за законами XX. Обмін інформацією в сучасному світі вже не вміщається у старі рамки, і те, що раніше було справедливим, стало абсурдним. Народжений 1986 р. Ерон Суорц, який присвятив все своє життя інформаційним технологіям, розумів це як ніхто інший. Це усвідомлювали навіть співробітники JSTOR, які зняли свої претензії до програміста. Але народжена 1956-го федеральний прокурор Массачусетса Кармен Ортіс, котра присвятила все своє життя юриспруденції і представляла державне обвинувачення на процесі Суорца, - цього зрозуміти не могла. "Злодійство є злодійство, і байдуже, що ви використали - комп'ютер чи фомку, і що викрали - документи, дані чи долари" - заявила вона в суді. І послалася на Закон про шахрайство й злом комп'ютерів, ухвалений 1984 р.

Кармен Ортіс, до речі, вважалася чудовим юристом і живим утіленням американської мрії. Перша жінка і перший американець "латинського" походження на посаді федерального прокурора Массачусетса, зірка Бостона, за повідомленнями місцевої преси, готова замахнутися на губернаторство. Людина з кар'єрою не менш яскравою, ніж у самого Суорца. Нині ця кар'єра ризикує піти під укіс. На сайті Білого дому розпочато збирання підписів за її відставку - і, на відміну від недавнього збирання підписів за побудову Зірки смерті, це цілком може мати реальні наслідки. Для розгляду президентською адміністрацією петиції необхідно зібрати 25 тис. підписів - цей ліміт був подоланий лише за кілька днів після того, як Суорца знайшли повішеним. Водночас сотні американських учених, вражених загибеллю програміста, обрали незвичайний спосіб протесту - виклали в Мережу свої наукові праці, включаючи ті, яких за законом не можна було публікувати без дозволу видавця. Шукайте посилання на них у Твіттері за гештегом #pdftribute. У свою чергу, "потерпілий" JSTOR оголосив про викладення у вільний доступ 4,5 млн статей і книжок, група конгресменів намірилася внести зміни до згаданого Закону про шахрайство, а в Массачусетському технологічному інституті розпочалося внутрішнє розслідування...

Смерть у чомусь зріднює Ерона Суорца з його однолітком Мухаммедом Буазізі - вуличним торгівцем, який вчинив самоспалення в туніському Сіді-Бузіде. За всієї зовнішньої несхожості ситуації ні один, ні другий просто не знайшли іншого виходу з минулих епох, у яких жили їхні рідні держави і в яких мимоволі доводилося жити їм. Смерть Буазізі збурила весь арабський світ. Чи збурить смерть Суорца весь Інтернет? Чи наблизить до реальності його мету - змінити сформовану систему інтелектуальної власності? Зовсім не факт. Але в інформаційної реформації, як і лічить будь-якої глобальної та зрілої ідеології, тиждень тому з'явився свій перший мученик.