1 червня в Києві завершив свою роботу "Книжковий Арсенал" - грандіозний книжковий ярмарок: презентації, зустрічі, продажі, попросту екскурсії між книжковими рядами. Керівництво "Мистецького Арсеналу" надало видавцям і розповсюджувачам книжок десять велетенських майданчиків для поліграфічних досягнень. Як заявляють організатори, у роботі ярмарку взяло участь понад 200 видавництв. Таким чином, "Книжковий Арсенал" незабаром зможе претендувати на звання одного з головних книжкових форумів України.
Простір "Арсеналу" - додатковий козир для всіх учасників проекту. По-перше, тут відчувається привілля, масштаб, ніякої тісноти чи духоти. По-друге, архітектурні особливості будівлі допомагають створити атмосферу літературного свята. Книголюби особливо доскіпливо вивчали на цьому "ярмарку марнославства" цінову політику пропонованих фоліантів. Багато хто звернув увагу на Біблію з ілюстраціями Сальвадора Далі, яка коштувала 39 тис. грн. Усього випущено 500 примірників цієї книжки (її вага 15 кг). Видавці включили в Біблію 105 репродукцій ілюстрацій Далі. Факсимільне видання "Пересопницького Євангелія" коштує 65 тис. грн, а одне з унікальних видань "Кобзаря" - 8 тис. грн. Любителів живопису також не оминули увагою - їм пропонували, наприклад, прекрасне видання монографії Жана-Клода Маркаде "Малевич".
Утім, на кожен товар "Книжкового Арсеналу" знаходився свій покупець. Було багато не тільки художньої літератури, а й книжок, присвячених представникам театру, кіно, шоу-бізнесу, - зокрема книжка "Влад Листьев. Посмертный реквием" журналіста Євгена Додолєва. А в одному з залів презентували книжку "Жизнь как детская рубашка" - спогади прекрасної української акторки Мальвіни Швідлер, записані та відредаговані журналістом Любов'ю Журавльовою (до речі, перша публікація цих мемуарів була на сторінках DT.UA).
Нинішнього року "Мистецький Арсенал" та його директор Наталя Заболотна постаралися догодити всім, хто захоплюється літературою, і не тільки. У художній лабораторії навчали малювати картини з піску, у лабораторії інновацій можна було протестувати сенсорні екрани й стати героєм комп'ютерних ігор. А найголовніше - це, безумовно, атмосфера невимушеного спілкування. Юрій Андрухович, Ірена Карпа, а також багато закордонних гостей стали співрозмовниками відвідувачів фестивалю, що проводиться втретє.
Прогулюючись лабіринтами книжкової виставки, вдалося поспілкуватися з представниками деяких видавництв і поставити їм кілька запитань: на які книжки сьогодні найбільший попит; як вдається жити й виживати видавництву в нинішніх економічних умовах; яка собівартість найдорожчої виданої книжки; чи реальна загроза Інтернету та електронної книжки для наших видавництв.
Світлана Мідяк, яка представляла на "Книжковому Арсеналі" видавництво "Криниця", розповіла, що їхня художня література користується серйозним попитом. Запитують нові твори Юрія Белічка, цікавляться збірниками українських народних пісень. Дуже популярна книжка "Шевченкова криниця", упорядкована Тетяною Майданович (перевидання афоризмів Кобзаря). Шанувальники байопіків найчастіше запитують книжку "Любовь советских писателей в письмах и в жизни".
- Сьогодні справді непросто багатьом видавництвам і книгарням, - каже Світлана Мідяк. - Ви ж розумієте, більшість людей на хліб відкладають, тому купити книжку не всім по кишені. Проте в нас ціни демократичні. Вважаємо, що книжка має йти назустріч читачеві, тому й не підвищуємо ціну. Мабуть, найдорожче наше видання - "Розмай Незалежної України. Художники Києва". Її вартість 400 грн, хоча собівартість набагато вища. Що стосується Інтернету, то, звісно ж, ми намагаємося вистояти, втриматися й подарувати читачеві саме книжку - адже душа в ній, а не у віртуальному світі.
Марія Курга представляє на "Книжковому Арсеналі" відоме видавництво "Либідь".
- Наш асортимент досить різноманітний, - каже Марія. - Ми представляємо понад 150 назв,
переважно навчальну та довідкову літературу. Останніми роками розширили тематику, і з'явилося багато художньої літератури. Це видання Ліни Костенко, книжка "Поети для епох" Івана Дзюби про Ліну Костенко. До речі, наша гордість - його книжка "Не окремо взяте життя". А нещодавно в Білорусі завершився конкурс книжки, на якому перемогла робота нашого видавництва "Барабашка и все другие". Попри всі складнощі, ми не любимо казати, що видавництво "виживає". Працюємо на повну силу і прагнемо реалізовувати проекти, які цікавлять читача. Уявіть, найдорожче видання - "Вечера на хуторе близ Диканьки" М. Гоголя - коштує близько 140 грн. Тому наші книжки доступні. І хоча, звісно, є вплив електронних носіїв, не сумніваюся, що добре зроблена книжка житиме завжди.
"Клуб сімейного дозвілля" може похвалитися вже згадуваною в цьому репортажі Біблією з ілюстраціями Сальвадора Далі. Менеджер видавництва Олександр Даниленко каже, що така книжка видана єдиний раз в Україні, і більше перевидань не буде (тираж 500 прим.). За словами пана Даниленка, їхнє видавництво - один із лідерів книжкового ринку - підтримує національний продукт, друкує українських авторів, а також прозу закордонних письменників Паоло Коельо та Дена Брауна українською мовою. У "Клубу сімейного дозвілля" немає песимізму з приводу майбутнього "паперової" книжки. На цю тему вони жартують по-булгаковськи: "Рукописи не горять!"
Багато вітчизняних меломанів добре знайомі з продукцією майже легендарного видавництва "Музична Україна". Свого роду це подвижники: в епоху засилля попси вони друкують ноти, публікують серйозні дослідження про серйозну музику. Лідер продажів - книжка "Хочу грати на роялі", автор-упорядник - Наталія Гриднєва. Отже, не все втрачено в нашій країні, якщо молоде покоління прагне опанувати такий інструмент. Презентує "Музична Україна" і подарунковий варіант книжки Юрія Станішевського "Національна опера України. Історія і сучасність" усього за 150 грн. Представники видавництва також не втрачають надії: "Доки в музиці важливі будуть ноти, ми втримаємося на ринку".
Відносно недавно заявило про себе молоде, але вже успішне київське видавництво Laurus. Керівник видавництва Поліна Лаврова активно співпрацює з відомим маестро Романом Кофманом - випущено його книжку "Сто ненужных советов молодым дирижерам". В Laurus вийшли дві резонансні книжки "Історія України: народження модерної нації" Сергія Єкельчика та "Киевская Русь и Малороссия в XIX веке" Олексія Толочка, а також унікальне видання Теффі "В стране воспоминаний". Маловідомі розповіді письменниці відображають гримаси більшовицького перевороту.
- На виставці має успіх нова книжка Михайла Бриниха "Шидеври світової літератури", вуже майже весь тираж розійшовся, - розповідає DT.UA Поліна Лаврова. - Почали видавати поетичну серію. Беремо двох "кращих із живих" - російського й українського поетів - і видаємо їх одночасно. Як виживаємо сьогодні? Важко, але нічого, намагаємося триматися. Нинішнього року я багато їздила по закордонних виставках. Бувала в Англії, Італії... Там, звісно, інша економічна ситуація. Є свої проблеми, але книжки купують добре. Наприклад, на дитячій виставці в Болоньї продавали не самі книжки, а лише права на видання та ілюстрації... А потім ці книжки віддають на реалізацію в книгарні. І, уявіть, уже через кілька годин цих книжок на прилавках просто немає - їх розмітають покупці! Найдорожча наша книжка - це, напевно, збірник, присвячений ювілеєві Наталі Миколаївни Яковенко. Але в цьому випадку нам фінансово допомагали. Дитяча серія недешева, оскільки ми близько року працювали з молодими київськими художниками. Взагалі, ціновий діапазон у видавництві Laurus - від 10 до 100 грн.
Вважаю, що дитяча книжка залишиться, незважаючи ні на які просунуті електронні носії. Художні й подарункові книжки також займатимуть свою нішу. Є книжки, які витіснити неможливо.
Недавно я була в Одесі й розмовляла з Олександром Архангельським, який пропагує електронну книжку. Свій роман "Музей революции" він видав спочатку в електронному вигляді... Письменник керувався тим, що в електронної книжки немає проблеми, як продати її в тій чи іншій країні. Інтернет без кордонів...