Карпачова: Порушення прав людини вартою правопорядку стали систематичними
Уповноважена Верховної Ради України з прав людини (омбудсмен) Ніна Карпачова заявляє, що щороку до неї надходить близько п'яти тисяч звернень щодо порушення прав громадян співробітниками міліції, в основному - про факти жорстокого поводження, тортур, а також неналежного розслідування справ і незаконного притягнення до кримінальної відповідальності.
Уповноважена Верховної Ради України з прав людини (омбудсмен) Ніна Карпачова заявляє, що щороку до неї надходить близько п'яти тисяч звернень щодо порушення прав громадян співробітниками міліції, в основному - про факти жорстокого поводження, тортур, а також неналежного розслідування справ і незаконного притягнення до кримінальної відповідальності.Виступаючи з доповіддю на слуханнях парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності «Про дотримання прав людини в роботі органів внутрішніх справ» Карпачова повідомила, що тільки в 2010 році вона, реагуючи на ці звернення, направила 32 подання, з них 17 - президенту України, 10 - генеральному прокурору України, п'ять - міністру внутрішніх справ України.
Акцентуючи увагу на резонансній справі 20-річного студента Ігоря Індила, омбудсмен зазначила, що його смерть навесні 2010 року в Шевченківському райуправлінні внутрішніх справ Києва стала наслідком застосування співробітниками міліції насильницьких дій і нанесення тяжких тілесних ушкоджень, підтвердивши це розглядом, в ході якого було опитано більше 300 осіб. Карпачова також зазначила, що після жорстокого побиття співробітниками того ж райуправління в липні 2008 року помер 32-річний Тимур Федас, проте начальник Шевченківського райуправління зумів безперешкодно звільнитися на пенсію, уникнувши будь-якої відповідальності.
«На превеликий жаль, за останні три роки почастішали факти катувань правоохоронцями правопорядку затриманих, що спричинили до смерті... Жертвами насильницьких дій міліціонерів стали Роман Стасюк у місті Сокаль на Львівщині, Сергій Кунцевський в Чернігові, Олександр Козак в Євпаторії, Микола Сулименко в Донецькій області, Євген Воробйов на Полтавщині, Михайло Стадник у Львові, Анатолій Вітровчак на Хмельниччині, Григорій Бондаренко на Сумщині», - констатувала Карпачова.
Карпачова нагадала присутнім на слуханнях про рішення Євросуду «Вінтерверп проти Нідерландів», згідно з яким «довільне затримання ніколи не може вважатися законним». Затримання вартою правопорядку Тернополя Віталія Сиротюка - помічника народного депутата України Івана Стойка - було саме виявом сваволі, що також встановлено впровадженням омбудсмена, констатувала омбудсмен.
Вона також звернула увагу на неприпустимі умови утримання ув'язнених в ізоляторах тимчасового утримання, які принижують людську гідність і є одним із видів катувань. Згідно з моніторингом Уповноваженого з прав людини, встановленим стандартам не відповідає чверть ізоляторів тимчасового тримання, перш за все в Євпаторії, Саках, Бахчисараї, Сімферополі, Бердянську, Одесі.
Водночас омбудсмен зазначила, що «в системі органів внутрішніх справ працює, нерідко з ризиком для власного життя, багато чесних, сумлінних і відданих справі людей». На думку Карпачової, ситуація в правоохоронних органах України відображає в цілому проблеми нашого суспільства, а тому тільки спільними зусиллями можна подолати ганебні явища масових порушень конституційних прав і свобод співвітчизників.
За матеріалами «Інтерфакс-Україна»