Щоб здолати COVID-19, заможні країни мають передати до 50% вакцин малозабезпеченим — The Guardian

Поділитися
Щоб здолати COVID-19, заможні країни мають передати до 50% вакцин малозабезпеченим — The Guardian
Нерівномірність вакцинації подовжить пандемію та збільшить ризик виникнення нових штамів вірусу. 

Світ був би краще захищений від нових штамів COVID-19 і смертність від хвороби в країнах з низьким і середнім рівнем доходу значно зменшилася б, якби заможні держави пожертвували половину своїх доз вакцини, повідомляє The Guardian з посиланням на нові дослідження.

Моделювання показало, що у власних інтересах розвинених країн постачати вакцини іншим, оскільки нерівномірність у боротьбі з COVID-19 продовжить пандемію і збільшить ризик розвитку нових мутацій вірусу.

За даними дослідження, якби країни з високим рівнем доходу пожертвували 46% своїх запасів ін’єкцій від COVID-19, у державах із низьким і середнім рівнем доходу відбулося б значне зниження смертності від вірусу, та навіть невелике збільшення постачань вакцини уже мало б сприятливий ефект.

Трохи більше 5% людей у країнах з низьким рівнем доходу повністю вакциновані на противагу 72% у багатих.

Доцент Міського університету Гонконгу і головний автор дослідження Цинпен Чжан зазначив, що прагнення заможних країн отримати достатньо доз для захисту свого населення, перш ніж надавати вакцини іншим країнам, цілком зрозуміле, однак недостатньо ефективне.

«Переваги для держав із високим рівнем доходу від запасів вакцин не такі значні, як очікувалось, тому що це дає лише дуже короткостроковий результат. Вони не врахували майбутні вірусні мутації, які прорвуть захист, створений існуючими вакцинами», – стверджує Чжан.

Моделювання проведене на основі авіаційних даних із відстеження переміщення людей на міжнародному рівні. Завданням дослідження було передбачити, що станеться протягом п’яти років залежно від різних стратегій розподілу вакцин.

Результати показали, що нерівномірна вакцинація призведе до швидкого падіння смертності в державах із високим рівнем доходу в перший рік, але надалі ці країни стануть вразливими до повторного зараження та нових хвиль COVID-19.

Команда розпочала дослідження ще до появи штамів “Дельта” й “Омікрон”, що лише підтверджує прогнози дослідження.

«Обидві мутації вийшли з країн із середнім і низьким рівнем доходу. Якби від початку пандемії вони отримали достатню кількість вакцин, то, імовірно, нові штами можна було б стримати», – говорить Чжан.

Дослідження показало, що коли багаті країни надають вакцини лише своїм сусідам, це дає обмежену вигоду.

«Було б краще мати глобальне розподілення замість регіонального», – зазначив доцент.

Австралія виділила 18 мільйонів доз вакцини від СOVID-19 сусіднім країнам, але не надала жодних пожертв ініціативі Covax, фонду за підтримки ВООЗ, мета якого – справедливий розподіл вакцин по всьому світу.

У грудні група вчених та гуманітарні організації, серед яких Інститут Доерті, Інститут Бернета та Коаліція з інновацій у сфері готовності до епідемій, звернулися до австралійського уряду з проханням виділити додаткові 250 мільйонів доларів на фінансування Covax, назвавши розрив у рівні вакцинації «несправедливим, аморальним і небезпечним».

У березні 2021 року було проведене міжнародне опитування епідеміологів. 88% його учасників заявили, що низький рівень вакцинації в багатьох країнах підвищить імовірність розвитку стійких до вакцин штамів.

Керівник лабораторії вакцин для країн, що розвиваються, в Університеті Гріффіта професор Майкл Гуд, який не брав участі в моделюванні, сказав, що дослідження кількісно оцінює переваги рівномірного розподілу вакцин і підкреслює необхідність довгострокового мислення, коли йдеться про прийняття рішень щодо вакцин.

«Коли ми сьогодні як країна приймаємо рішення про те, як розпоряджатися вакцинами, це впливає на розвиток штамів вірусу через один, два, три або п’ять років. У даному документі сказано: постачайте вакцини не лише своїм найближчим сусідам, розподіляйте їх однаково між усіма країнами з доходом нижче середнього, тому що ви не знаєте, де виникне нова причина занепокоєння. Ми приймаємо рішення, які, безумовно, вплинуть на здоров’я людей у малозабезпечених країнах, але це також вплине на наше здоров’я в країнах з високим рівнем доходу в найближчі три-п’ять років», — стверджує Гуд. 

В Україні дозволили введення бустерної дози вакцини проти коронавірусної інфекції для всіх щеплених повнолітніх осіб. Її можна отримати у центрах вакцинації, пунктах щеплення, а також на вокзалах. Про це повідомляє Міністерство охорони здоров’я.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі