Венеціанська комісія закликала владу Грузії відмовитися від закону "про іноагентів"

Поділитися
Венеціанська комісія закликала владу Грузії відмовитися від закону
Ухвалене законодавство порушує норми європейського права.

Венеційська комісія Ради Європи опублікувала критичний висновок щодо закону про "іноагентів" (законопроект "Про прозорість іноземного впливу"), ухваленого парламентом Грузії у третьому читанні.

У терміновому висновку Комісія закликає владу Грузії скасувати закон у його нинішньому вигляді, оскільки його “фундаментальні недоліки” спричинять значні негативні наслідки для свободи об'єднань та вираження думок, недоторканності приватного життя, участі у громадських справах, а також заборони дискримінації. Про це йдеться у опублікованому сьогодні документі на сайті Комісії.

У висновку зазначено, що положення закону суперечать окремим статтям Європейської конвенції з прав людини та Міжнародного пакту про громадянські та політичні права.

Зокрема, правлячій партії Грузії рекомендовано внести зміни до закону та відмовитися від спеціального режиму реєстрації, звітності та вимог до публічного розкриття інформації для організацій громадянського суспільства, інтернет-ЗМІ та мовних компаній, які отримують іноземну підтримку, а також від адміністративних санкцій.

«Хоча чинне законодавство Грузії вже містить положення, що вимагають від організацій, на які поширюється дія Закону, реєструватися та звітувати, зокрема про джерела фінансування, не було надано переконливого пояснення, чому існуючі зобов'язання будуть недостатніми для забезпечення прозорості. У разі, якщо існуючі положення виявляться недостатніми, владі Грузії слід розглянути можливість внесення поправок до чинних законів відповідно до європейських та міжнародних стандартів. Зокрема справжня представницька (лобістська) діяльність від імені зарубіжних країн могла б регулюватися відповідно до європейських стандартів, якщо норм чинного законодавства виявиться недостатньо», – йдеться у документі.

У Венеційській комісії попереджають, що ухвалений парламентом закон, нібито спрямований на забезпечення прозорості, об'єктивно призводить до ризику стигматизації, замовчування та, зрештою, ліквідації неурядових організацій та засобів масової інформації, які отримують навіть незначну частину своїх коштів із-за кордону.

“Створюється серйозний ризик того, що постраждають організації та засоби масової інформації, які критикують уряд, та їх усунення негативно вплине на відкриті, поінформовані суспільні дебати, плюралізм та демократію”, – йдеться у документі.

Комісія також висловила жаль щодо того, що парламент Грузії затвердив законопроект, не дочекавшись її позиції, незважаючи на заклики Голови Парламентської Асамблеї та Генерального секретаря Ради Європи.

18 травня президент Грузії Саломе Зурабішвілі наклала вето на закон "про іноагентів".

У Білому домі попередила влада Грузії, що якщо закон буде введено, це змусить Вашингтон фундаментально переглянути відносини з Грузією.

Реагуючи на цю заяву, генеральний секретар правлячої партії Грузії "Грузинська мрія" Каха Каладзе заявив, що влада в країні не бояться західних санкцій і не допустить "українізації Грузії".

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі