UA / RU
Підтримати ZN.ua

Звільнення зі служби за станом здоров’я: що треба знати військовому

Пояснення дав юрист.

С перших днів війни, яку розпочала Росія, на захист нашої країни стало багато сміливих військовослужбовців. Від надважких умов, їх стан здоров’я часто погіршується і вони не можуть продовжувати службу.

Читайте також: Загальна мобілізація: кого можуть призвати до 25 років

Адвокат Андрій Карпенко розповів, як діяти військовому, який хоче звільнитися зі служби за станом здоров’я.

Він нагадав, що існують випадки, коли звільнення військовослужбовця можливе за станом здоров’я.

Це можливо:

За його словами, усі ці три підстави не звільняють автоматично. Військовослужбовець продовжує нести службу, а про бажання звільнитися необхідно повідомити – подати рапорт та документи, які підтверджують підстави звільнення.

Паперовий рапорт про звільнення має містити:

Він також нагадав, що варто пам’ятати, що Наказом МОУ №531 забороняється встановлювати будь-які інші вимоги щодо форми та змісту паперового рапорту, які не передбачені Наказом №531, у тому числі стосовно:

Також забороняється:

Непогодження рапорту безпосереднім та/або прямими командирами (начальниками) не перешкоджає подальшому руху рапорту для його розгляду командиром (начальником) або іншою посадовою особою, яка уповноважена приймати рішення стосовно порушеного в рапорті питання, та прийняття рішення по суті. Рапорт, підписаний за допомогою накладання електронно-цифрового підпису, можна подати на електронну пошту військової частини.

Крім того, можна подати усну скаргу на гарячу лінію МОУ (за телефоном 1512) чи письмову скаргу на електронну пошту МОУ (admou@post.mil.gov.ua).

Під час проходження рапорту по команді, до подачі його командиру, який приймає рішення про звільнення, службами військової частини ще додатково додається:

Військовослужбовці (за бажанням та за наявності таких підстав) підлягають звільненню з військової служби не пізніше трьох місяців з дня написання рапортів.

Звільнення військовослужбовців, які виконують завдання в інтересах оборони України, здійснюється після завершення виконання таких завдань та не пізніше трьох місяців з дня подання рапорту на звільнення з військової служби.

У разі, якщо військовослужбовець подав рапорт на звільнення, маючи на це підстави, однак опинився в умовах, які унеможливлюють звільнення (захоплений в полон, зник безвісти чи потравив на стаціонарне лікування), здійснюється не пізніше трьох місяців з дати завершення дії таких умов або набрання чинності відповідними судовими рішеннями.

Юрист зазначив, що військовому, який має проблеми зі здоров’ям, потрібно написати рапорт про направлення його на ВЛК. Проходження медичного огляду військовослужбовців регулюється Наказом МО від 14.08.2008 року №402.

Постанови ВЛК приймаються на підставі (Наказ МОУ 402) Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я.

Відмова в направленні особи на медичний огляд для отримання висновку про непридатність до служби неправомірна.

Нагадаємо, як можуть військові, які вдалися до СЗЧ, повернутися на службу.