UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЗСУ збили 10 літаків РФ за 10 днів: у Forbes припустили, які ракетні установки для цього використали

Росіяни втрачають бойові літаки у 20 разів швидше, ніж можуть їх відновити.

Військово-повітряні сили ЗСУ повідомили, що за 10 днів збили 10 російських військових літаків, зокрема дев’ять найкращих винищувачів ВПС РФ Су-34 та Су-35, а також один рідкісний радіолокаційний літак А-50. Це набагато більше, ніж росіяни можуть дозволити собі втратити за трохи більш як тиждень, пише Forbes. 

У виданні зазначили, що російська аерокосмічна промисловість, яка зараз обмежена іноземними санкціями, намагається виробляти більш як кілька десятків нових бойових літаків на рік. Тобто росіяни втрачають літаки у 20 разів швидше, ніж можуть їх замінити.

У Forbes зазначили, що лишається незрозумілим, як українці можуть збивати стільки літаків. Можливо, ВПС ЗСУ виділили частину ракетних установок Patriot  своїм мобільним групам ППО, які швидко пересуваються безпосередньо близько до лінії фронту. Такі групи, як пише Forbes, можуть влаштовувати засідки на російські літаки та використовувати ракети PAC-2 дальністю до 90 миль (приблизно 144 км – ред.). Після удару ж такі групи швидко передислоковуються, аби уникнути контратаки.

Читайте також: На місці падіння російського літака А-50 була масштабна пожежа: супутникові знімки

Однак відстань, з якої українські військові 23 лютого збили А-50 установить 120 миль (понад 190 км – ред.) або близько того натякає на те, що ЗСУ використали ракетну систему більшої дальності. Можливо, припустили у Forbes, це був раритетний С-200 часів холодної війни, який українські ВПС витягли з довгострокового зберігання.

Очевидно також, що українські військові перемістили близько двох десятків своїх 25-мильних (приблизно 40 км – ред.) ракетних батарей класу «земля-повітря» NASAMS ближче до лінії фронту. Зрештою, як пишуть у виданні росіяни вперше знайшли та знищили ракетою пускову установку NASAMS поблизу Запоріжжя. 

Фактичною відповіддю на «гарячу смугу» української протиповітряної оборони може бути розгортання у більш агресивний спосіб усіх вищезгаданих систем, а також інших. Якщо в такому підході і є ризик, то він, як пише Forbes, полягає в тому, що батареї Patriot і NASAMS стріляють ракетами американського виробництва, а Сполучені Штати не надавали Україні жодних боєприпасів з кінця грудня.

Іншими словами, рано чи пізно – можливо, скоро – в України закінчаться найкращі ракети для протиповітряної оборони.

Читайте також: 21 лютого ППО збила винищувач Су-34 та три розвідувальні БпЛА – Генштаб

Але не виключено, що власні дії та бездіяльність російських військ також сприяли різкому зростанню втрат авіації. Після остаточної перемоги над українським гарнізоном в руїнах Авдіївки на сході України, окупанти почали наступ на інші українські гарнізони, у яких також закінчуються боєприпаси, через республіканців у Палаті представників Конгресу США.

У Forbes зазначили, що відчувши можливість, російські ВПС здійснюють більше вильотів ближче до лінії фронту і при цьому скидають авіабомби, аби придушити українські війська та мати змогу просуватися вперед. 

«Противник подолав страх використовувати авіацію безпосередньо над полем бою. І хоча це призводить до втрати літаків, його наземні війська отримують значну перевагу у вогневій потужності», – процитували у Forbes Український центр оборонних стратегій.

Цей сплеск російських штурмових вильотів надає українським захисникам більше цілей. Тому, звичайно, вони збивають більше російських літаків, зазначили у виданні.

Читайте також: Російський літак А-50 збили із радянського ЗРК С-200 − ЗМІ

Українським зусиллям сприяє те, що російські пілоти дедалі частіше не помічають українських ракетних пусків. Колись, як відзначили у Forbes, російські військово-повітряні сили розраховували на дев'ять своїх активних літаків А-50, організованих у три «орбіти» – по три літаки на півдні, сході і півночі. Таким чином росіяни розраховували розширити сенсорне покриття по всій території України.

Однак українські військові, коли збили три літаки А-50 знищили третину цього сенсорного покриття та створили сліпі зони. У таких зонах російським пілотам буде важко виявити ракети, які до них наближатимуться.

Оскільки обидві сторони витрачають ресурси, які вони не можуть відновити – українці свої ракети американського виробництва, а росіяни свої Су-34, Су-35 і А-50 – обидві сторони в російсько-українській війні проводять короткострокові кампанії, які, як вони сподіваються, забезпечать їм довгострокову перевагу.

Читайте також: 18 лютого українська ППО знищила безпілотний «Орлан» і пілотований Су-34 – Генштаб

Українські ВПС, як пише Forbes, очевидно, прагнуть використати останні ракети Patriot і NASAMS, щоб виснажити російські військово-повітряні сили і запобігти майбутнім сплескам бомбардувань. Тим часом російські ВПС мають на меті розбомбити більше українських гарнізонів і допомогти російським сухопутним військам закріпитися, перш ніж ескадрильї виснажаться через нестачу літаків і досвідчених екіпажів.

У виданні зазначили, що лише одна людина може допомогти вийти з цього повітряного глухого кута, що насувається – республіканець Майк Джонсон, спікер Палати представників Конгресу США, який одноосібно виносить законопроєкти на голосування.

Раніше речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат заявив, що після знищення другого російського літака далекого радіолокаційного виявлення А-50 окупаційні війська певний час не використовували літаки цього типу. За його словами, у росіян доволі небагато такої спеціальної техніки є на озброєнні.