Один з бійців 211-ї понтонно-мостової бригади Сил підтримки ЗСУ наважився самовільно залишити військову частину вранці 8 липня, тому що боявся за своє життя, повідомляє УП, не називаючи ім'я солдата. Він повернувся додому, у Тернопільську область. Військовий був виснажений і наляканий. Він розповів, що у бригаді зазнав погроз і здирництва з боку свого командира, який вимагав у нього гроші під загрозою смерті.
УП повідомляє, що йдеться про сина начальника штабу Владислава Пастуха, який використовував посаду командира взводу першого батальйону у власних цілях. Він застосовував до підлеглих фізичне насилля та займався вимаганням грошей. Про знущання з бійців дізналися лише під час службових перевірок, що тривали з весни 2024-го.
211-ту бригаду створили у 2022-му з людей, пов'язаних давніми службовими, дружніми або сімейними стосунками. Її командиром є полковник Олег Побережнюк (на фото). Його дружина, яка працює в ТЦК, залучила до служби родичів, знайомих та однокласників. Спеціалізація бригади — суто інженерні роботи: будівництво понтонних переправ, облаштування оборонних позицій. Тобто її бійці не беруть участь в операціях "на нулі", а тому менше ризикують загинути чи отримати поранення.
Родина Пастухів — приклад "сімейних підрядів", які працюють у бригаді. Начальник штабу Валерій Пастух (на фото) та його син Владислав не тільки перебували у прямому підпорядкуванні один одному, хоча це заборонено законом, а й активно використовували службове становище для особистої вигоди, зокрема фінансової. Колишній офіцер відділення психологічної підтримки персоналу Тимофій Остафійчук розповів, що солдати, яких ловили на вживанні алкоголю, могли просто заплатити 5-20 тисяч гривень, аби на них не складали відповідні протоколи.
"Я встановив багато незаконних фактів, зокрема побиття військових, якщо вони вживали алкоголь, але не платили гроші. В основному знущаннями з бійців займався син начштабу і похресник комбрига Побережнюка, на той момент старший лейтенант, а зараз уже капітан Владислав Пастух, який був командиром одного зі взводів у першому батальйоні", — розповів офіцер.
ЗМІ розповідають, що Пастух-молодший погрожував підлеглим бійцям відправкою у найгарячіші точки фронту, вимагав гроші у солдатів, а якщо вони не платили — замикав в імпровізованій "клітці", бив і навіть прив'язував до дерев'яного хреста. Втім, у зоні бойових дій він організовував побори із військовослужбовців різних підрозділів.
Коли про інцидент стало відомо, Пастуха-молодшого перевели до іншої військової частини, а Пастух-старший заплатив усім потерпілим, аби вони нічого не розповіли. Кримінальну справу проти них так і не відкрили, тож начальник штабу і далі обіймає свою посаду. Суд обмежився штрафом у розмірі 34 тисячі гривень за недобросовісне виконання обов'язків, тоді як збитки від його дій склали майже 140 тисяч гривень.
Після публікації матеріалу УП у Генштабі повідомили, що головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський відправив у 211-ту бригаду комісію Військової служби правопорядку для перевірки. На деякий час командира військової частини відсторонено від виконання службових обов’язків. У ГШ обіцяють інформувати громадськість про перебіг перевірки.
"За окремими вказаними фактами у вересні цього року вже була проведена службова перевірка. За її результатами були зібрані матеріали та передані до компетентних органів, де порушено відповідне кримінальне провадження", — сказано у повідомленні.
Також на скандал відреагував Уповноважений ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець. Він закликав Генштаб та Військову службу правопорядку провести розслідування, додаючи, що взяв справу під особистий контроль.