UA / RU
Підтримати ZN.ua

Заколот Прігожина похитнув віру російської еліти в силу Путіна — WP

Останні події в РФ завдали серйозного удару репутації глави Кремля.

У понеділок, 26 червня, серед російської еліти все ще відчувався вплив найбільшого виклику 23-річному президентству Владіміра Путіна, оскільки виникали питання про те, чи глава Кремля  хоча б на мить втратив контроль над країною. Про це пише WP.

Коли Путін звернувся до нації в понеділок після хаосу збройного заколоту на цих вихідних, він подякував населенню за прояв "єдності і патріотизму", які, за його словами, чітко продемонстрували, що "будь-яка спроба викликати внутрішні заворушення була приречена на провал".

Але збройний заколот ватажка групи найманців "Вагнера" зруйнував ретельно створений міф, який був наріжним каменем президентства Путіна - про те, що він уособлював стабільність та силу, і багато хто у вищих ешелонах російської політики і бізнесу замислюється, чи зможе Путін оговтатися від цього удару. Дехто навіть припускає, що вже почалися пошуки наступника Путіна.

Читайте також: Літак Прігожина приземлився у Білорусі — моніторингова група

"Путін показав усьому світу і еліті, що він ніхто і ні на що не здатний. Це повний крах його репутації”, - сказав один впливовий московський бізнесмен. 

"Ведуться ігри, які ніхто не розуміє. Контроль над країною частково втрачено", - заявив російський чиновник, близький до вищих дипломатичних кіл РФ. 

Представники московської еліти намагалися зрозуміти, як стало можливим те, що вагнерівці так легко захопили контроль над головним командним центром війни російської армії проти України у Ростові-на-Дону, не зустрівши опору, а потім почали рухатись до Москви, перш ніж Євгєній Прігожин, врешті-решт вирішив розвернути своїх найманців.

Читайте також: Справу проти Прігожина закрили. Вагнерівці передадуть все важке озброєння армії Росії

"Як вони могли проїхати на танках сотні кілометрів на північ до Москви і не бути зупиненими? Не було ніякого опору" - сказав один із соратників московського мільярдера.

"Коли у вас є багатотисячні колони людей, які рухаються вперед, і ніхто не може їх зупинити, втрата контролю очевидна", - заявив один російський мільярдер, який, як і інші, говорив на умовах анонімності через побоювання відплати.

У своєму зверненні Путін наполягав на тому, що всі кроки були зроблені за його прямим наказом, щоб "уникнути великого кровопролиття". Він пояснив, що потрібно було дати час "тим, хто припустився помилки", аби "усвідомити, що їхні дії були рішуче відкинуті суспільством", а те, що вони робили, призводило до "трагічних і руйнівних наслідків для Росії".  

Але залишаються питання про те, як Путін міг дозволити Прігожину, близькому соратнику з 1990-х років, уникнути звинувачень в організації збройного заколоту - особливо після того, як його сили збили вертольоти і військовий літак РФ, а також убили щонайменше 13 російських військовослужбовців, згідно з повідомленнями російських військових блогерів. 

Зупинивши своїх бойовиків, Прігожин переїхав до Білорусі, звідки, судячи з аудіозвернення, яке він оприлюднив у понеділок, має намір продовжувати керувати своєю групою найманців.

"Це має бути справа про тероризм. Це були дуже серйозні злочини. Але знову ж таки, нічого не було зроблено”, - заявив один московський бізнесмен. 

В аудіоповідомленні, опублікованому в понеділок у Telegram, - першій заяві після того, як він погодився припинити свій марш на Москву, Прігожин наполягав, що він намагався забезпечити виживання “Вагнера” і не планував повалити Путіна. Прігожин сказав, що боїться, що його група буде поглинута російською армією, і намагається переконатися, що ті, хто допустив "величезну кількість помилок" у війні проти України, будуть покарані. Словесні нападки ватажка "Вагнера" на російське військове керівництво, які він робив протягом декількох місяців, викрили глибокі розбіжності в російській еліті щодо війни, а також щодо політики російського президента загалом.  

Читайте також: Під час «походу на Москву» найманці Прігожина знищили рідкісну і важливу для росіян авіатехніку — Ігнат

“Події останніх кількох днів показують, що країна рухається не у правильному напрямку. Якщо нічого не змінити, це обов'язково повториться", - сказав політичний консультант, пов'язаний із Кремлем, Сєргєй Марков. 

Два московських бізнесмени припустили, що найманці Пригожина не змогли б так безперешкодно просуватися до Москви, якби їх не підтримувала частина російських спецслужб. За словами одного з бізнесменів, чеченські бойовики, відправлені до Ростова-на-Дону, нічого не зробили, а інші сили, відправлені на протидію вагнерівцям, підірвали лише одну заправку в Ростові, залишивши іншу, значно більшу, у Воронежі, далі по маршруту до Москви, неушкодженою. Регулярні російські війська підірвали лише один міст, намагаючись сповільнити просування бойовиків. 

"Це виглядало так, ніби вони діяли лише для того, щоб показати президенту, що вони щось роблять, але насправді нічого не робили, і російський президент нічого не контролював", - вважає бізнесмен. 

Він припустив, що боротьба Прігожина за керівництво російськими збройними силами може відображати глибше протистояння всередині спецслужб РФ навколо майбутньої посади російського президента.  

Найбільш фатальним для іміджу глави Кремля стало його рішення укласти угоду з Прігожиним, а не ризикувати потенційно кривавою битвою, якби люди ватажка "Вагнера" дійшли до околиць Москви, де спецпідрозділи готувалися захищати столицю, вважають аналітики та бізнесмени.

"Для еліти це дуже проблематично. Тому що з точки зору оптики Путін виглядає слабким, виглядає як фігура, яка злякалася і була змушена піти на компроміс”, - сказала засновниця R.Politik Тетяна Станова.

“Але з суб'єктивної точки зору, Путін вийшов із ситуації успішно для себе. Альтернативою була серйозна кровопролитна битва на підступах до Москви, що було б ще гірше", - вважає вона.

Залишаються питання щодо того, чи втримається угода з Прігожиним, оскільки з обох сторін існує велика спокуса відмовитися від обіцянок, зроблених "в умовах шоку", додала Станова.

“Бунт Прігожина оголив багато вразливих місць режиму. Путін поставиться до цього дуже серйозно і спробує прикрити слабкі місця", - прогнозує Станова.

Але інші кажуть, що час його правління вже спливає. 

“Дехто в Кремлі зараз шукає наступника, і якщо вони будуть шукати занадто довго, то хтось інший знайде його для них", - заявив російський чиновник, близький до вищих російських дипломатичних кіл, зазначивши, що українські збройні сили вже користуються хаосом у Москві, щоб досягти прогресу в своєму контрнаступі.

"У 1917 році стався заколот, Росія програла Першу світову війну і режим впав. У 1991 році Росія програла війну в Афганістані і режим впав. Якщо ми програємо війну проти України, режим впаде, і ми не зможемо його повернути", - додав він.

Читайте також: Союзники закликали Україну не завдавати ударів по Росії під час заколоту Прігожина — CNN

Раптово розпочавшись, заколот Прігожина так само раптово й завершився. То що ж це було? Що може означати путч вагнерівців для Путіна, Росії та, головне, для України, – у статті Володимира Кравченка «Чому Прігожин не дійшов до Москви».