UA / RU
Підтримати ZN.ua

Західні ЗМІ про підрив Каховської ГЕС: «Що буде з ЗАЕС і контрнаступом України?»

В іноземній пресі з’явилися перші оцінки наслідків знищення каховської дамби.

Окупаційні війська Росії знищили Каховську ГЕС на окупованій українській території, спричинивши масштабні підтоплення нижче за течією Дніпра. В Києві кажуть, що дамба містить близько 18 мільйонів кубометрів води, і затоплення загрожує більш ніж 80 населеним пунктам, у тому числі великому обласному центру - Херсону.

Що про це пишуть ЗМІ на Заході? Редакція ZN.UA зібрала перші реакції іноземної преси на знищення Каховської ГЕС.

Британське видання The Guardian звертає увагу на загрозу, яка нависає над Запорізькою АЕС через прорив дамби ниже за течією. «Енергоатом» заявив, що в резервуарах для охолодження реакторів зараз є 16,6 кубометрів води. І цього «достатньо для задоволення потреб електростанції».

«Той факт, що поруч із ЗАЕС є штучний ставок, де вода може підтримуватися вище рівня водосховища, і той факт, що реактори перебувають у стані холодної зупинки, дає певне заспокоєння і збільшує час для реагування, якщо на ЗАЕС почнеться аварія», - сказала виданню український ядерний фізик і дослідниця Гарвардського університету Мар’яна Буджерин.

Однак, вона наголосила, що головна проблема - це «хто буде реагувати» на потенційну аварію на ЗАЕС. Адже станції зараз гостро бракує персоналу.

Читайте також: Підрив Каховської ГЕС: чи постраждає водопостачання Києва та інших міст?

«Якщо росіяни вчинили так з Каховською ГЕС, немає жодних гарантій, що вони не підірвуть реакторні блоки на ЗАЕС, які, як повідомляється, також заміновані - три з шести. Це не призведе до нового Чорнобиля, але спричинить масові руйнування, локальне забруднення і завдасть довгострокову шкоду для України», - сказала вона.

Американська газета Wall Street Journal пише, що окрім небезпеки для функціонування АЕС і загрози для тисяч будинків нижче за течією, руйнування Каховської ГЕС також може мати наслідки для очікуваного українського контрнаступу, мета якого - повернути контроль над значними українськими територіями на півдні.

«Це може ускладнити для України форсування Дніпра, принаймні на початковому етапі. Але це також може змити укріплення, зведені російськими військами, які місяцями готувалися до можливого українського прориву через їхні рубежі», - пише видання.

Польська газета Rzeczpospolita друкує коментар колишнього заступника голови Служби військової контррозвідки Польщі полковника Мацея Матисяка, який вважає, що якби український контрнаступ не був неминучим, «росіяни нізащо зараз би не знищили» дамбу Каховської ГЕС.

«Це означає, що військова динаміка прискорюється, відбувається те, чого ми очікували - ці українські наступальні дії відбудуться досить скоро», -  сказав полковник Матисяк.

Читайте також: Кім розповів, чи може підтопити Кінбурнську косу через підрив окупантами Каховської ГЕС

Відповідаючи на питання про наслідки підриву каховської дамби, він зауважив, що затоплення територій на півдні Херсонської області створить «перешкоди для української мобільності».

«Територія стане недоступною на тривалий час», - пояснив польський полковник.

Водночас Матисяк зазначив, що «ми не знаємо до сьогоднішнього дня, де українці будуть здійснювати наступальні дії. Дніпро - значна водна перешкода, яка тепер стане ще більшою. Безумовно, українці це врахували».

Bloomberg, коментуючи підрив Каховської ГЕС, зауважує, що хоча врожай безпосередньо не перебуває під загрозою, ціни на пшеницю у вівторок зросли на 3% через занепокоєння щодо пропозиції. Таким чином, ціни на зерно продовжили рости після встановлення 30-місячного мінімуму, який спостерігався минулого тижня. 

«Руйнування дамби виглядає як велика ескалація з жахливими наслідками і величезним ризиком», - написав у Twitter керуючий директор агроконсалтингової компанії SovEcon Андрєй Сізов.

Читайте також: У Кривому Розі обмежать споживання води через руйнування греблі Каховської ГЕС

У свою чергу, британське видання The Telegraph цитує міністра закордонних справ Великої Британії Джеймса Клеверлі, який наголосив, що знищення Каховської ГЕС - це ніщо інше, як наслідок вторгнення Росії в Україну.

«Я чув повідомлення про вибух на дамбі і ризик затоплень. Ще занадто рано давати будь-яку змістовну оцінку деталям. Але варто пам'ятати, що єдина причина, чому це взагалі проблема, - це неспровоковане повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Ми будемо продовжувати оцінювати ситуацію, що розвивається, але найкраще, що Росія могла б зробити зараз - це негайно вивести свої війська», - наголосив британський дипломат.