UA / RU
Підтримати ZN.ua

Загрози розвитку ядерної війни немає, а заяви Путіна про тактичну зброю в Білорусі є інформаційною атакою – ISW

В Інституті вивчення війни зазначали, що Путін і раніше хотів розмістити в Білорусі ядерну зброю.

Ймовірно, російський президент Владімір Путін хотів розмістити у Білорусі тактичну ядерну зброю ще до повномасштабного вторгнення в Україну, вважають в Інституті вивчення війни (ISW). Там заяви Путіна називають черговою інформаційною атакою та стверджують, що вона не несе загрози ядерної війни.

«Оголошення про розміщення тактичної ядерної зброї в Білорусі не має відношення до ризику переростання ядерної війни, який залишається надзвичайно низьким.  Путін намагається використати побоювання Заходу щодо ядерної ескалації, розмістивши тактичну ядерну зброю в Білорусі», – йдеться у зведенні. 

В ISW зазначили, що Росія давно має ядерну зброю, здатну вразити будь-яку ціль, якщо її розташувати в Білорусі. Аналітики ISW продовжують оцінювати, що Путін хоч і погрожує неодноразово застосувати ядерну зброю без будь-якого наміру, але не схильний ризикувати та виконувати такі дії, щоб зламати рішучість Заходу.

«Ймовірно, Путін намагався розмістити російську ядерну зброю в Білорусі ще до вторгнення в Україну в лютому 2022 року і, ймовірно, обрав цей момент для цього, щоб забезпечити негайну інформаційну операцію, яку він зараз проводить», – додали в ISW.

Там нагадали, що невизнаний президент Білорусі Аляксандр Лукашенко запропонував РФ розмістити ядерну зброю на білоруській території 30 листопада 2021 року. А в лютому 2022 року Білорусь під час референдуму вилучила конституційний пункт, який закріплював нейтральний статус країни. 

«У січні та лютому 2022 року ISW прогнозувала, що Путін може спробувати розгорнути тактичну або стратегічну ядерну зброю в Білорусі в рамках ширших зусиль із поглиблення російського контролю над Білоруссю. Ймовірно, Путін утримався від розміщення зброї в Білорусі на початку вторгнення у 2022 році, щоб зберегти можливість розмістити її в рамках майбутньої російської інформаційної операції з маніпулювання Заходом», – додали в Інституті вивчення війни.

Читайте також: Федеральний уряд звинувачує Путіна в «ядерному залякуванні»

25 березня Владімір Путін заявив, що Росія уклала угоду з сусідньою Білоруссю про розміщення на її території тактичної ядерної зброї у відповідь на постачання Україні снарядів із збідненим ураном. За словами Путіна, такий крок не порушить угоди про нерозповсюдження ядерної зброї. Будівництво сховища планують закінчити 1 липня. Там нібито Росія хоче розмістити свої тактичні ядерні боєприпаси.

Водночас попри погрози російського президента, Пентагон не знайшов доказів того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

Путін не вперше вдається до ядерного шантажу. У січні очільник австрійського МЗС Александер Шалленберг застерігав, що ядерні погрози Росії є неприйнятними і суперечать міжнародному праву.

У 2017 році ООН було затверджено Договір про заборону ядерної зброї (TPNW), який забороняє державам допускати іноземну ядерну зброю на свою територію. Цю угоду ратифікували 92 країни. Серед них немає Росії та Білорусі, а також США, Франції та інших країн НАТО.