В Україні триває загальна мобілізація та оголошено воєнний стан через військове вторгнення Росії. Чоловіки призовного віку, які отримують повістки, мають прийти до територіальних центрів комплектування та пройти військово-лікарську комісію.
Юристка Тетяна Козян пояснила, хто з громадян має право на відстрочку від мобілізації.
Вона пояснила, що відстрочка від проходження військової служби за мобілізацією в умовах воєнного стану – поширена практика, яка застосовується тоді, коли людина має об’єктивні обставини, які не дають їй можливості проходити військову службу на даний момент.
Право на відстрочку мають люди, які:
- мають бронь від органів державної влади або місцевого самоврядування;
- визнані особами з інвалідністю у порядку, встановленому ВЛК;
- утримують трьох та більше дітей до 18 років;
- виховують дитину з інвалідністю до 18 років;
- виховують дитину, котра має тяжкі перинатальні хвороби нервової системи, інсулінозалежний діабет та ряд інших хвороб, вичерпний перелік яких встановлений чинними правовими нормами;
- утримують повнолітню дитину з інвалідністю ІІ або І групи;
- є усиновителями, піклувальниками чи опікунами дитини до 18 років та утримують її;
- зайняті постійним доглядом за людиною, щодо якої є чинний медичний висновок щодо її неможливості самостійно про себе піклуватися;
- мають неповнолітню дитину та чоловіка чи дружину, що проходить військову службу.
Окрім цього, право на відстрочку мають народні депутати України, працівники органів військового управління, військових частин, підприємств у підпорядкуванні Міноборони та цілого ряду правоохоронних органів.
Як отримати відстрочку від військової служби
Отримання відстрочки від військової служби відбувається в наступному порядку:
- особа вирушає до ТЦКСП (військкомату) з заявою, де має вказати підставу, за якою, згідно зі ст.23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», вона має відстрочку від військової служби;
- до заяви треба додати документи, які свідчать викладені у ній факти щодо наявності підстави для відстрочки;
- треба прослідкувати, щоб заява була зареєстрована у журналі, де фіксують вхідну кореспонденцію військкомату.
На цьому дії військовозобов’язаного завершуються та розпочинається період розгляду поданої заяви. Далі особа отримує виписку з книги протоколів, якою буде засвідчуватися відстрочка.
Які документи, що підтверджують право на відстрочку
Точний перелік документів, які подаються разом з заявою, залежить від підстави, за якою особа хоче отримати відстрочку. Приміром, це можуть бути медичні довідки, висновки МСЕК, документи щодо підтвердження стану здоров’я родичів та здійснення вами догляду за ними, а також – свідоцтва про народження неповнолітніх дітей.
МВС розпочало формування штурмових бригад «Гвардія наступу». До складу Гвардії увійдуть вісім професійних штурмових бригад, до яких можуть вступати добровольці, які прагнуть підсилити Сили оборони та долучитись до звільнення окупованих територій України. Станом на початок лютого до неї подали вже понад 20 тисяч заявок.