В Україні триває загальна мобілізація через повномасштабне вторгнення Росії. В цей час повістки отримують чоловіки призовного віку. Але деякі військовозобов’язані мають право на відстрочку.
Юрист Богдан Черніков пояснив, хто на законних підставах не може бути призваний під час мобілізації.
«Питання отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації регулюється положеннями статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». В цілому, зазначена стаття складається з п’яти частин, у першій, третій та п’ятій з яких встановлений вичерпний перелік військовозобов’язаних, які мають право на отримання відстрочки від призову на військову службу від час мобілізації,» – зазначив він.
Можна виділити наступні підстави для військовозобов’язаних, що дають право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації:
- бронювання військовозобов’язаного на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
- за станом здоров’я військовозобов’язаного (особи з інвалідністю, визнання військово-лікарською комісією тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців);
- за сімейними обставинами (зокрема, утримання трьох і більше дітей віком до 18 років, самостійне виховання дитини (дітей) віком до 18 років, наявність дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи тощо);
- наявність відповідного статусу військовозобов’язаного (зокрема, народні депутати та працівники силових структур, студенти, асистенти-стажисти, аспіранти, докторанти, наукові і науково-педагогічні працівники тощо);
- наявність близьких родичів із числа осіб, які загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції, під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану).
Якщо у особи наявна будь-яка з перелічених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» підстав, їй необхідно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому вона стоїть на військовому обліку, з відповідною заявою. До такої заяви обов’язково мають додаватися документи, які підтверджують існування відповідної підстави для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Так, зокрема, якщо особі встановлено групу інвалідності, необхідно надати довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією та, за наявності, посвідчення особи з інвалідністю. Якщо це батько трьох чи більше дітей ‒ свідоцтва про народження дітей, свідоцтво про реєстрацію шлюбу тощо.
В цей час чоловіки призовного віку проходять ВЛК і можуть бути визнані обмежено придатними. Нагадаємо, чи можуть відправити обмежено придатного в зону бойових дій.