UA / RU
Підтримати ZN.ua

Загальна мобілізація: як змінити статус у застосунку «Резерв+»

У деяких військовозобов’язаних стоїть статус «у розшуку».

Через війну, яку розв'язала Росія, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. В цей період призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років. Цього року в Україні запрацював мобільний застосунок «Резерв+», який можна використовувати для оновлення військово-облікових даних.

Читайте також: Загальна мобілізація: хто має пройти базову військову підготовку

Начальник сектору оборонно-мобілізаційної роботи Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Сергій Монукало розповів в інтерв'ю «Суспільному», як особам, які мають статус «у розшуку» у застосунку, його змінити.

Він зазначив, що досі  є люди, які не оновили свої дані. Для їх оповіщення надсилаються повістки, щоб з'ясувати їхній статус. Повістки приходять автоматично.

«Якщо брати загальну кількість військовозобов'язаних, то переважна більшість оновила свої дані. Це пояснюється тим, що більшість людей працюють або навчаються, а їхня інформація з різних джерел використовується автоматично. Загалом відсоток тих, хто не оновив свої дані, не є значним. Орієнтовно це близько 10-15% від загальної кількості військовозобов'язаних. Сюди входять усі, хто має оновити свої: і ті, хто працює в інших країнах, і ті, хто перебуває за кордоном, і навіть особи, які не підлягають призову через обмежену придатність. Більшість із тих, хто не оновив дані це, як правило, безробітні. Частина з них вже перебуває у розшуку», – розповів він.

Як можна змінити свій статус в «Резерв+»

За словами Сергія Монукало, найпростіший спосіб — це з'явитися до ТЦК.

«Проте багато людей бояться навіть самої абревіатури "ТЦК". Чому склалося враження, що ТЦК лякає, наче це якась каральна структура. Переважна більшість людей, які ухиляються від контакту з ТЦК, мають право на відстрочку: вони навчаються, є багатодітними батьками, членами сімей загиблих військовослужбовців тощо. Але через психологічний бар'єр, страх або дезінформацію вони уникають з'явлення до установи», – розповів він.

Відповідно до чинного законодавства, якщо особа перебуває в розшуку, поліція має право здійснити адміністративне затримання. Це означає, що людину можуть примусово доставити до ТЦК із застосуванням фізичної сили, зокрема вдягнуті кайданки. Після цього протоколу складено адміністративне правопорушення: або за порушення правил військового обліку, або за недотримання закону про мобілізацію.

Мінімальний штраф за таке порушення становить 17 тисяч гривень. Часто штраф не сплачують до подальших санкцій. У такому випадку матеріали передаються до виконавчої служби, яка може заблокувати рахунки, а також накласти арешт на майно боржника, щоб стягнути штраф у судовому порядку.

«Ще раз хочу звернути увагу на те, що багато військовозобов'язаних, спілкуючись із представниками ТЦК, насамперед цікавляться своїми правами. Однак про обов'язки, які також є важливою частиною, часто забувають. Хочу нагадати, що це не вибір, а конституційний обов'язок. Обов'язком кожного є з'явитися для оновлення своїх даних. Також є обов’язок виконувати мобілізаційні розпорядження й іти служити. Це не лише вимога закону, але й захист наших сімей», – підсумував він.

Нагадаємо,  з якого віку починається військовий облік та коли на нього потрібно стати.