З перших днів війни на захист Україні стало багато сміливих військовослужбовців. Зараз в країні триває загальна мобілізація, під час якої чоловіки призовного віку отримують повістки і вступають до лав ЗСУ. На жаль, бувають ситуації, коли представники ТЦК діють незаконно і перевищують свої повноваження.
Військовий юрист Олег Леонтьєв розповів виданню «Фокус», як діяти, якщо чоловіка незаконно утримують в ТЦК і СП.
Він пояснив, що якщо військовозобов'язаного незаконно утримують у ТЦК і СП, людина має право зв'язатися з рідними, а також звернутися за безоплатною правовою допомогою з проханням надати адвоката коштом держави.
«Якщо говорити про процедуру, адвокат має викликати слідчо-оперативну групу, повідомити, що військовозобов'язаного утримують у ТЦК і СП. Далі звернутися до суду на території, де розташований військкомат. Навіть посеред ночі можна викликати охорону, яка чергує цілодобово і попросити зв'язати з начальником канцелярії. Той зобов'язаний викликати чергового слідчого суддю. І далі адвокат має подати скаргу про незаконне утримання людини під вартою», — зазначив експерт.
На жаль, на ділі в невеликих райцентрах у суді немає нічної охорони, а черговий слідчий суддя перебуває за сотні кілометрів, що значно ускладнює захист військовозобов'язаних.
Нерідко представники ТЦК і СП забирають особисті речі військовозобов'язаних, зокрема телефони. За словами юриста, це незаконно, проте правоохоронці не завжди погоджуються реєструвати подібні випадки.
«Коли рідні військовозобов'язаного звертаються із заявою, що співробітники ТЦК забрали телефон, у відповідь ті — просто сміються», — пояснив адвокат.
В цей час військовозобов'язані чоловіки віком від 18 до 60 років, які отримують повістки. Бувають випадки, коли чоловік, який отримав повістки, не може прийти до територіального центру комплектування (ТЦК). Нагадаємо, у яких випадках можна не прийти у військкомат за повісткою.