В Україні триває загальна мобілізація, яка була оголошена через повномасштабне вторгнення Росії. В цей час повістки отримують чоловіки призовного віку. Всі вони обов’язково проходять військово-лікарську комісію.
Юрист Андрій Топчій пояснив, чи треба студенту, який має право на відстрочку від мобілізацій, проходити ВЛК.
Він нагадав, що відповідно до ч. 6 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.
При цьому, законодавець не пов’язує наявність права на відстрочку з проходженням (не проходженням) військово-лікарської комісії. Але наявність відстрочки від мобілізації не звільняє особу від необхідності виконання правил військового обліку – в тому числі щодо проходження військово-лікарської комісії (ч. 3 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу).
«Варто зазначити, що ТЦК трактують норму ч. 6 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» таким чином, що відстрочка видається військовозобов’язаній особі, а для того, щоб встановити, чи дійсно ви є військовозобов’язаним – необхідно пройти військово-лікарську комісію. Це спірне тлумачення законодавства, яке можна оскаржувати в адміністративному або судовому порядку»,– пояснив він.
Юрист наголосив, що відмова від проведення ВЛК може бути кваліфікована, як порушення законодавства про мобілізацію за ст. 210-1 КУПАП. Тож краще спокійно пройти ВЛК, після чого вимагати оформлення відстрочки та відповідного запису у військовий квиток.
Нагадаємо, чи можуть військовозобов’язані відмовитись від проходження ВЛК. За загальним правилом у мирний час, коли немає мобілізації, всі військовозобов'язані мають проходити медичний огляд один раз на п'ять років.