UA / RU
Підтримати ZN.ua

Загальна мобілізація: чи можуть призвати з грижею чи хворобою хребта

Усі військовозобов’язані мають пройти військово-лікарську комісію.

В Україні триває загальна мобілізація та оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Видання «Факти ICTV» розповіло, чи можуть мобілізувати з грижею та з іншими хворобами хребта.

Читайте також: Відстрочка від мобілізації: чи отримають її особи, які наступного року вступатимуть в аспірантуру на контракт

Перелік захворювань, за яких особу можуть визнати непридатною, визначений у Положенні про військово-лікарську експертизу.

Хвороби, які визначають ступінь придатності, зокрема недуги хребта, зазначені у ст. 64 в додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу у ЗСУ.

Відповідно до цієї статті, особу можуть визнати непридатною, якщо людина страждає від хвороб хребта та їхніх наслідків: 

Та наявність хвороби зовсім не означає, що особа не придатна до військової служби. Адже кожен випадок розглядається в окремому порядку. 

Значення має не лише наявність хвороби, а й те, як вона впливає на життєдіяльність людини, чи викликає порушення у функціях органів та систем.

У ст. 64 додатку 1 зазначено, що особи, які мають значні порушення функції, непридатні до військової служби та виключаються з військового обліку. 

Та якщо порушення помірні, то особа визнається придатною до військової служби у військових частинах забезпечення, ТЦК, навчальних та медичних підрозділах.

Чи можуть мобілізувати військовозобов’язаного з грижею хребта

Це також залежить від ступеня порушення функцій. У порядку зазначено, що особи, які перенесли хірургічне лікування, зокрема з видалення або лікування гриж міжхребцевих дисків, визнаються непридатними на строк 6-12 місяців. Вони потребують лікування, відпустки або звільнення від виконання службових обов’язків.

Придатними до військової служби визнаються особи, які мають ізольовані явища, що супроводжуються ураженням не більше двох міжхребцевих дисків, або тіл хребців в одному або двох відділах хребта, деформуючим спондильозом або міжхребцевого остеохондрозу. 

Поодинокі грижі Шморля та протрузії міжхребцевих дисків, які не викликають серйозних порушень функцій, є підставою для визнання особи придатною до військової служби.

Грижі міжхребцевих дисків можуть викликати дегенеративно-дистрофічні зміни у хребті та міжхребетних суглобах. Тобто окрім основної хвороби особа може страждати на недуги периферичної нервової системи. Зокрема ураженням черепних нервів, нервових корінців, сплетінь міопатій та недугів нервово-м’язового з’єднання.

Щоб визначити, наскільки серйозні порушення нервових сплетінь викликає грижа, потрібно звертатися до невролога, який повинен зробити висновок на основі МРТ та інших досліджень. Військово-лікарська комісія визначає придатність до служби на основі медичного огляду, відповідно до ст. 23 закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Саме під час огляду визначається категорія осіб, які мають право на відстрочку. Щоб мати право на відстрочку через хворобу, особа повинна підтвердити це право та надати довідку до акту огляду медико-соціальної експертної комісії за формою, яка визначена МОЗ.

З якими хворобами хребта особу можуть визнати непридатною до військової служби

У розділі ХIII цього порядку є розшифровка, які хвороби належать до тих, що серйозно порушують функції або не порушують їх. У цьому розділі зазначено, що до хвороб хребта, відповідно до яких особу можуть визнати непридатною до військової служби, належать: 

Але особи, у яких остеохондроз хребта, кіфоз або сколіоз третього ступеня, що викликають помірну деформацію грудної клітини та незначно порушують дихання, визнаються придатними у відділах ТЦК та забезпечення. Також придатними до служби у відділах забезпечення визнаються особи з інфекційним спондилітом та його нечастими загостреннями (рідше одного разу на рік).

Деформуючий спондильоз другого ступеня та міжхребцевий остеохондроз, без стійкого клінічного ефекту, які не потребують стаціонарного лікування понад два рази на рік, надають підставу визнати особу придатною до військової служби у підрозділах забезпечення ТЦК або в навчальних пунктах. 

У положенні зазначається, що характер патологічних змін у хребті повинен бути підтверджений багатоосьовими навантаженнями, рентгенологічними дослідженнями, а також проходженням КТ та МРТ. Ступінь сколіозу відповідно до цього положення визначається згідно з рентгенограмами, які виконані у вертикальному та горизонтальному положеннях, на підставі виміру кутів викривлення.

Деякі особи мають право на відстрочку від призову. Нагадаємо, як на отримання відстрочки вплине ліквідація МСЕК.