UA / RU
Підтримати ZN.ua

Загальна мобілізація: чи можуть призвати чоловіка, що має дружину військовослужбовця

Це в першу чергу стосується сімей, які мають неповнолітню дитину.

У травні президент України Володимир Зеленський підписав закони №11234 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» та  №11235 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації»  на 90 днів. Нове продовження загальної мобілізації та воєнного стану в Україні буде діяти до 11 серпня.

Читайте також: Загальна мобілізація: коли треба прийти за повісткою до військкомату

Юристка Галина Токмач пояснила, чи можуть мобілізувати чоловіка, що має дружину військовослужбовця та неповнолітню дитину.  

Вона зазначила, що відповідно до пункту 15 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Відповідно до пункту 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (Порядок № 560), за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

У такому випадку потрібно подати наступні документи:

Також вона зазначила, що закон про мобілізацію не встановлює такої вимоги як спільне зареєстроване місце проживання, а Порядок № 560 не передбачає подачі документів для підтвердження цієї обставини. Тому те, що дружина та чоловік «прописані» за різними адресами, не є підставою для відмови у наданні відстрочки.

Відповідно до пункту 60 Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Нагадаємо, чи матиме право на відстрочку чоловік, що закінчив школу та вступив у технікум чи університет.