UA / RU
Підтримати ZN.ua

Загальна мобілізація: чи можуть призвати чоловіка, що є опікуном недієздатного родича

Суд має визнати таку особу опікуном.

Через війну, яку розпочала Росія, в Україні триває загальна мобілізація і оголошено воєнний стан. У цей час повістки отримують чоловіки віком від 18 до 60 років.

Читайте також: Загальна мобілізація: про які зміни військовозобов’язаний повинен інформувати роботодавця

Юрист Дмитро Дончак пояснив, чи можуть мобілізувати опікуна недієздатної особи. Він зазначив, що такі особи не підлягають мобілізації.

Для оформлення опіки потрібно оформити документи, одним з яких є рішення суду про визнання особи недієздатною - адже тільки над недієздатною особою можна встановити опіку. У заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними).

Як стати опікуном недієздатного родича

Подати заяву про визнання фізичної особи недієздатною можуть члени її сім’ї, близькі родичі, незалежно від їх спільного проживання, орган опіки та піклування, психіатричний заклад. Справи про визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування.

Документи, що потрібні для суду та для органу опіки:

Юрист додав, що наявність будь-якого з вищезазначених документів не гарантує захист від вручення повістки на вулиці. Працівники ТЦК, що видають повістки, не завжди знають на пам'ять статтю 23 ЗУ "Про мобілізацію", де перелічені категорії громадян, що не підлягають мобілізації. В таких випадках треба взяти повістку, виконати її вимоги та з'явитися в ТЦК, з оригіналами підтверджуючих документів.

Нагадаємо, чи можна отримати відстрочку від мобілізації через пошкодження зв’язок.