UA / RU
Підтримати ZN.ua

Загадковий "Орешник": новітня зброя чи залякування та шантаж цивілізованого світу?

Краще поменше оперувати цією назвою і не давати Росії приводу для шантажу усього світу

Можливий вигляд РС-26 "Рубіж"

Можливий вигляд РС-26 "Рубіж"

ЗМІ поширюють заяву кремлівського ватажка Путіна про те, що РФ для удару по Дніпру застосувала новітню ракету середньої дальності "Орешник", і це, буцімто, був її випробувальний пуск. 

Київ заявив, що Росія застосувала міжконтинентальну балістичну ракету - зброю, призначену для нанесення ядерних ударів на великі відстані, яка ніколи раніше не використовувалася у війні.

Троє американських чиновників заявили, що це була балістична ракета середньої дальності, яка має менший радіус дії, пише Reuters.

Читайте також: Путін підтвердив удар по Дніпру новою ракетою середньої дальності "Орєшнік"

Незалежно від класифікації ракети, останній удар Росії по Україні підкреслив стрімке зростання напруженості за останні кілька днів.

Експерти з питань безпеки заявили, що якщо удар по Дніпру був здійснений міжконтинентальною балістичною ракетою, то це було б перше використання такої ракети у війні. МБР - це стратегічна зброя, призначена для доставки ядерних боєголовок і є важливою частиною ядерного стримування Росії.

Балістичні ракети середньої дальності мають радіус дії 3 000-5 500 км.

Військово-повітряні сили України заявили, що МБР була націлена на Дніпро і була запущена з російської Астраханської області, що розташована на відстані понад 700 км від України. У повідомленні не уточнюється, яку боєголовку мала ракета і який це був тип ракети. Не було жодних припущень, що вона була ядерною.

«Незалежно від того, чи це була МБР, чи ДРВ, дальність не є важливим фактором», - сказав Фабіан Хоффманн, науковий співробітник університету Осло, який спеціалізується на ракетних технологіях і ядерній стратегії.

«Той факт, що вона несла корисне навантаження MIRVed (багатофункціональна незалежна головна частина) є набагато важливішим для цілей сигналізації, і саме тому Росія зробила вибір на користь цієї ракети. Цей боєзаряд асоціюється виключно з ракетами, здатними нести ядерну зброю».

Росія також випустила гіперзвукову ракету «Кинжал» і сім крилатих ракет Х-101, шість з яких були збиті, повідомили українські Військово-Повітряні Сили. Атака була спрямована на підприємства та об'єкти критичної інфраструктури в Дніпрі, заявили у ВПС. За радянських часів Дніпро був центром ракетобудування. Під час війни Україна розширила свою військову промисловість, але тримає її місцезнаходження в таємниці.

Перед коментарем Путіна речник Кремля Дмитро Пєсков порадив журналістам звернутися за коментарем до російських військових, коли їх запитали про заяву українських ВПС.

«У бойових умовах був випробуваний, зокрема, один із новітніх російських ракетних комплексів середньої дальності. У даному випадку з балістичною ракетою у без'ядерному гіперзвуковому спорядженні», - сказав Путін.

Він також попередив Захід, що Москва може завдати удару по військових об'єктах будь-якої країни, чия зброя була використана проти Росії.

Логічно припустити, що таку заяву кремлівський диктатор зробив у першу чергу для залякування Заходу, аби зменшити обсяги та формати оборонної підтримки України.

Але тут виникає і безпосереднє питання про те, а що це, власне, за ракета під позначенням "Орешник"?

Над цим трохи поміркував український мілітарний канад Defense Express.

Тут одразу виникає момент із тим, що у відкритому доступі взагалі нема ніяких даних про російську ракету із позначенням "Орешник". Натомість можемо знайти вказівку на те, що кремлівський терористичний режим має звичку називати одну й ту ж зброю різними найменуваннями. Це йде з давніх радянських часів - там, нібито для повної секретності, так само давали декілька найменувань одному й тому ж озброєнню. 

Цілком доречним тут буде наступний приклад: влітку 2022 року російські пропагандистські ЗМІ заявили про існування проекту далекобійної протикорабельної ракети "Змеевик", котра начебто має бути аналогом китайських балістичних ракет під позначенням DF-21D та DF-26, восени 2023 року була заява про начебто припинення робіт по цьому проекту, але в означеному проміжку часу більше ніяких даних про "Змеевик" в публічному просторі не було.

Виходило, що цей "Змеевик" існував хіба що на шпальтах російських пропагандистських ресурсів, але водночас повідомлення про цей проект могли виконувати роль "прикриття" для реальних проектів РФ по балістичних ракетах середньої дальності.

Якщо повертатись до факту заяви кремлівського диктатора, то у випадку із позначенням "Орешник" можемо висловити наступні припущення, пишуть на сайті.

Не виключено, що оце позначення "Орешник" цілком могло фігурувати в робочій документації в рамках роботи над "изделием", котре більш відомо власне як РС-26 "Рубеж". Така "двоїстість" для російського ВПК цілком в порядку речей, можна навести й таку ілюстрацію – крилата ракета Х-101 у рашистів також позначається як "Изделие 504", хоча звісно в ходу використовується переважно саме індекс Х-101.

Але у використанні позначення "Орешник" Кремль явно переслідував мету психологічного впливу на країн Заходу, а саме – намагався створити враження, що у розпорядженні РФ начебто з’явились до цього моменту нові та невідомі ракетні спроможності, що в свою чергу має працювати на залякування цивілізованого світу.

В цьому контексті цілком доречно згадати про поняття "стратегічна невизначеність". І заодно виникає цілком логічний посил про те, що на даному етапі краще не оперувати позначенням "Орешник", аби не давати Путіну можливість розширювати "стратегічну невизначеність" для шантажу цивілізованого світу.

Читайте також: Мережко закликає не зважати на зміну ядерної доктрини Росії: "Це частина пропаганди й шантажу"

Нагадаємо, рано-вранці у четвер, 21 листопада 2024,  під час російської ракетної атаки на Дніпро збили шість із дев'яти запущених російськими окупантами ракет різних типів, повідомили Повітряні сили ЗСУ. Так, у проміжку з 05:00 по 07:00 російські війська атакували Дніпро ракетами різних типів:

 з Астраханської області було запущено міжконтитентальну балістичну ракету,
з винищувача МіГ-31К - аеробалістичну ракету Х-47М2 «Кинджал»,
з стратегічних бомбардувальників Ту-95МС - сім крилатих ракет Х-101.

«Внаслідок протиповітряного бою підрозділами зенітних ракетних військ Повітряних Сил знищено шість ракет Х-101. По інших ракетах – без суттєвих наслідків», - зазначили в ПС.