У Росії її триває створення позаармійських воєнізованих підрозділів. Якщо раніше «приватні армії» створювали найбільші компанії, то зараз, після заколоту найманців ПВК «Вагнер», військові компанії створюватимуться державою в окремих регіонах. 25 липня Держдума Росії ухвалила у другому та третьому читанні поправки до закону Про військову службу, які, в тому числі, вносять зміни до регулювання обігу зброї та дозволяють створення «федеральних армій».
Ці збройні формування створюватимуться у вигляді спеціалізованих державних унітарних підприємств (ГУП). Згідно із законом, такі підприємства створюються вищими посадовими особами суб'єктів РФ за рішенням президента Росії з метою посилення охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки в період мобілізації, у період воєнного стану, у воєнний час, повідомляє російське пропагандистське агентство «Интерфакс».
Такі регіональні військові компанії фінансуватимуться з федерального та регіонального бюджетів, а їхні співробітники отримають бойову ручну стрілецьку зброю з патронами та будуть прирівняні у правах до відомчої охорони. Їхні завдання – посилення охорони громадського порядку, боротьби з диверсантами, а також боротьба з безпілотниками на воді, землі та в повітрі.
Працівники цих підприємств матимуть право носіння та зберігання бойової ручної стрілецької зброї (за наявності відповідних посвідчень). Зброя та патрони до неї, отримані у тимчасове користування, «підлягають здачі у відповідний територіальний орган уповноваженого федерального органу виконавчої влади протягом 30 днів з дня ухвалення президентом РФ рішення про припинення діяльності підприємств», йдеться у законі.
Раніше The Washington Post повідомило, що президента РФ Владіміра Путіна попереджали про плани військового заколоту засновника «Вагнера» Євгєнія Прігожина, «але він майже нічого не зробив». Видання заявляє, що «у Путіна був час, щоб ухвалити рішення ліквідувати заколот та заарештувати організаторів».
Нещодавно президент України Володимир Зеленський заявив про сигнал, який свідчить про можливість ще одного заколоту у Росії. «Більше того, багато людей, які можуть підтримати такий заколот», сказав президент.
Про те, які мікротріщини руйнують фундамент путінської системи та як на стабільність ситуації впливають настрої російських еліт, аналізує Володимир Кравченко у статті «Фундамент руйнується. Чи готові у Росії прибрати Путіна» на ZN.UA.