Подалі від очей громадськості та кривавої лінії фронту, Україна та Росія все ще розмовляють. Воюючі держави ведуть перемовини про обмін полоненими, повернення українських дітей, а також про те, що стосується транспортування зерна. Повідомляє The Washington Post.
"Країни, які зараз є затятими ворогами, ведуть жорстоку війну, встигають домовитися про кілька основних гуманітарних питань: обмін військовополоненими та тілами загиблих солдатів, прохід суден з Чорноморських портів, а також нещодавно почали обговорювати повернення українських дітей з Росії", – розповідають у статті.
У деяких випадках, як кажуть у виданні, Москва і Київ використовують посередників, зокрема Туреччину, Катар, Об'єднані Арабські Емірати, Саудівську Аравію, Ватикан і Міжнародний комітет Червоного Хреста.
Але переважна частина обмінів під час війни здійснюється безпосередньо окремими представниками, зокрема, під час жорстких і неприємних особистих зустрічей на українсько-російському кордоні і в Стамбулі, а також у телефонних розмовах, за словами деяких українських чиновників, які брали участь в обговоренні.
Жодна зі сторін не прагне афішувати існування цих "чорних каналів".
"Це дуже, дуже емоційно складно", – сказав Дмитро Усов, співробітник української військової розвідки, який очолює координаційний центр, що контролює переговори з обміну полоненими.
"Вони - ворог, але якщо ми говоримо про переговорний процес, то цей конфлікт інтересів має бути подоланий. Ми розуміємо, що б не сталося, які б відносини у нас зараз не були, ми як українці зацікавлені у поверненні наших захисників, і якщо ми відкинемо всі канали комунікації, ми не зможемо цього зробити", – додав він.
У WP розповіли, що з огляду на брутальну спробу Росії повалити український уряд і загарбати територію України, можливостей для переговорів, щоб зупинити війну, було небагато. У березні 2022 року серія офіційних мирних переговорів провалилася.
"Натомість Україна та Росія повернулися до базових питань, що становлять взаємний інтерес, включно з обміном військовополоненими", – йдеться у матеріалі
З російського боку переговори про обмін полоненими веде координаційний центр при Міністерстві оборони РФ, до складу якого входить також служба безпеки Росії - ФСБ.
Усов зауважив, що окремі російські політики і бойові формування, такі як група найманців "Вагнера" і "Ахмат", підконтрольні лідеру Чечні Рамзану Кадирову, також лобіювали звільнення конкретних полонених.
Женевські конвенції закликають до обміну військовополоненими після закінчення бойових дій. Але, за словами представника воєнної розвідки, Україна прагне якнайшвидше повернути своїх полонених бійців, оскільки, за свідченнями ООН, вони піддаються систематичним тортурам.
Жодна зі сторін не розголошує, скільки солдатів потрапило в полон.
Обмін полоненими, а також обмін тілами загиблих солдатів в основному відбувається на північному сході Сумської області, єдиній ділянці українсько-російського кордону, де російські війська не намагаються активно просуватися вперед. Тим не менш, обстріли відбуваються щодня, а перемир'я, як правило, оголошується під час будь-яких торгів.
"Приблизно двічі на місяць до кордону під'їжджають фургони-рефрижератори із тілами, які "розвантажують і перевантажують" загиблих", – зазначив Олег Котенко, український чиновник, який до вересня відповідав за передачу тіл і пошук зниклих безвісти солдатів.
За його словами, експерти Міжнародного комітету Червоного Хреста перевіряють документацію, а співробітники російських та українських спецслужб спостерігають за процесом.
"Час, місце і кількість тіл узгоджується з російською стороною. Лінія зв'язку була ініційована МКЧХ влітку 2022 року ", – сказав він.
Він також наголосив на важливості "про щось домовлятися з ворогом". Інакше, за його словами, 1 700 чоловік не були б поховані гідно, як герої .
Туреччина стала для обох сторін основним місцем для просування переговорів, коли вони заходять у глухий кут. Її обрали як нейтральну територію після того, як короткий раунд мирних переговорів у Білорусі в березні 2022 року був буквально отруєний - кілька членів української делегації загадково захворіли.
Згодом були перемовини щодо зернової угоди. Заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков, який брав участь, розповів WP, що зустрічей сам на сам між українцями та росіянами тоді не було. Натомість переговори відбувалися у чотиристоронньому форматі: Росія, Україна, Туреччина та ООН.
Саме тоді, за словами Усова, було погоджено найбільший обмін полоненими: 215 українців та 10 іноземних бойовиків обміняли на 55 російських офіцерів і Віктора Медведчука, соратника Путіна.
Ватикан є ще одним посередником. Україна лобіює через Католицьку Церкву повернення всіх некомбатантів, включно з кухарями, медиками та іншими військовослужбовцями, які не воюють. Згідно з Женевськими конвенціями, некомбатанти не повинні потрапляти в полон.
Рідкісним кроком для Ватикану, який вважає за краще мати справу з релігійними інституціями, стало запрошення Кирила Буданова, керівника військової розвідки України, на зустріч з Папою Франциском минулого літа.
За словами Усова, робота Ватикану щодо некомбатантів все ще "в процесі".
Україна передала повідомлення і списки імен папському нунцію в Києві архиєпископу Вісвальдасу Кульбокасу, який передав їх через Святий Престол Російській православній церкві в Москві, повідомив український чиновник, який говорив на умовах анонімності через делікатність цього питання. Глава Російської Православної Церкви, Патріарх Кирило, потім передає послання до Кремля.
Нагадаємо, нещодавно президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з еміром Катару шейхом Тамімом бін Хамадом Аль Тані, однією із тем якої було посередництво держави у поверненні незаконно депортованих і примусово переміщених українських дітей.