UA / RU
Підтримати ZN.ua

Встановлення інвалідності: чи можуть це зробити після операції

Пояснення дала юристка.

Через війну, яку розпочала Росія, в Україні зростає кількість осіб з інвалідністю. Юристка Неля Романенко пояснила, чи можуть встановити інвалідність після операції.

Читайте також: Особи з інвалідністю: як їм отримати засоби реабілітації

Вона зазначила, що після проведення операції мають видати виписку про пройдене лікування, в якій має бути зазначена рекомендація про проходження медико-соціальної експертної комісії.

Медико-соціальна експертиза - визначення на основі комплексного обстеження усіх систем організму конкретної особи міри втрати здоров'я, ступеня обмеження її життєдіяльності, викликаного стійким розладом функцій організму, групи інвалідності, причини і часу її настання, а також рекомендацій щодо можливих для особи за станом здоров'я видів трудової діяльності та умов праці, потреби у сторонньому догляді, відповідних видів санаторно-курортного лікування і соціального захисту для найповнішого відновлення усіх функцій життєдіяльності особи.

Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб особи з інвалідністю, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

МСЕК приймає документи осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, за наявності у них стійкого чи необоротного характеру захворювання, а також у разі безперервної тимчасової непрацездатності не пізніше ніж через чотири місяці з дня її настання чи у зв'язку з одним і тим самим захворюванням протягом п'яти місяців з перервою за останніх 12 місяців, а у разі захворювання на туберкульоз - протягом 10 місяців з дня настання непрацездатності.

«Саме ця комісія вирішує питання щодо встановлення групи інвалідності. Вищезазначену виписку після операції та лікування необхідно надати сімейному лікарю, на підставі чого видається направлення лікувально-профілактичного закладу на проходження МСЕК за формою № 088/о. У подальшому існує два варіанти - або направлення видають вам на руки і ви самі йдете у відповідну МСЕК або лікар сам направляє весь пакет документів (з направленням) до МСЕК і далі вже з вами зв'язуються», — розповіла юристка.

МСЕК проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для проведення медико-соціальної експертизи, протягом п'яти робочих днів з дня надходження направлення лікарсько-консультативної комісії та приймає рішення про наявність чи відсутність інвалідності.

В цілому, якщо лікарі вже кажуть про можливість отримання групи інвалідності, то направлення особа має отримати.

Підставою для встановлення інвалідності є стійкі, помірної важкості функціональні порушення в організмі, зумовлені захворюванням, наслідками травм або вродженими вадами, що призвели до помірно вираженого обмеження життєдіяльності особи, в тому числі її працездатності, але потребують соціальної допомоги і соціального захисту.

Критеріями для встановлення  є ступінь втрати здоров'я, що спричиняє обмеження однієї чи декількох категорій життєдіяльності у помірно вираженому I ступені:

Особи з інвалідністю  з помірним обмеженням життєдіяльності можуть навчатися та провадити різні види трудової діяльності за умови забезпечення у разі потреби засобами компенсації фізичних дефектів чи порушених функцій організму, здійснення реабілітаційних заходів.

Нагадаємо, які документи потрібні для встановлення інвалідності в Україні.