UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вручення повісток у воєнний час: що потрібно знати військовозобов’язаним

Пояснення дала юристка.

В Україні триває загальна мобілізація та оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку можуть отримати повістки та вступити до лав ЗСУ. Іноді в них можуть виникати сумніви, стосовно того, що повістка їм була вручена згідно з законом.

Читайте також: Загальна мобілізація: чи можна оскаржити штраф

Юристка Неля Романенко розповіла про правила вручення повістки.

За її словами, основний нормативно-правовий акт, який регулює це, передбачений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560.

Цим же Порядком передбачена форма посвідчення уповноваженої особи на вручення повісток. Посвідчення дійсне у разі пред’явлення паспорта громадянина (посвідчення офіцера, військового квитка, службового посвідчення).

Тобто особа, яка перевіряє військово-облікові документи, повинна пред'явити також один з вищевказаних документів.

Згідно пункту 31 Порядку № 560 повістки мають право вручати:

Форма повістки затверджена додатком 1 Порядку № 560. Пунктом 27 Порядку №560, під час мобілізації громадяни викликаються з метою до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:

Абзацом 3 пункту 47 Порядку № 560 передбачено, що якщо особа підлягає оповіщенню відповідно до розпорядження голови (начальника) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) або відповідного керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов’язаних районного (міського) територіального центру комплектування, їй вручається повістка.

Згідно пункту 30 вказаного Порядку повістка може оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У разі відмови резервіста або військовозобов’язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину (абзац 4 пункту 47 Порядку № 560).

У разі відмови від отримання повістки поліцейський, який входить складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно пункту 40 Порядку № 560 під час вручення повістки здійснюється фото- і відеофіксація із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації представником територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейським.

Відповідно до пункту 41 Порядку № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акту відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки.

«Тобто, якщо даних заходів не було вжито, відповідно відсутній доказ вручення повістки. Будь-яких наслідків не повинно бути. Однак ТЦК та СП може бути іншої думки і спробують все ж таки притягнути вас до адмін. відповідальності та обмежити вас у праві керування транспортними засобами (через суд), подати в розшук по лінії ТЦК. Також бажано з'ясувати, чи дійсно існує наказ (розпорядження), яке вказано повістці і чи ви згідно цього наказу дійсно підлягаєте оповіщенню. Якщо цього наказу немає або ним не передбачено оповіщення вас - у такому разі можна буде оспорювати наслідки відмови від повістки (тобто, якщо буде складений протокол про вчинення адмін.відповідальності та вжиті заходи щодо обмеження вас у праві керування транспортним засобом, що робиться через суд; для обмеження права керування через суд Вам повинні попередньо надіслати досудову вимогу за адресою вашої реєстрації)», – розповіла юристка.

Нагадаємо, чи можуть ввести «трекінг повістки» у мобільному застосунку «Резерв+».