UA / RU
Підтримати ZN.ua

Воєнний стан: що робити військовому, якщо не підписують рапорт на звільнення

Іноді військовослужбовцю доводиться відстоювати свої права.

Багато сміливих українців стали на захист країни з перших днів війни, яку розпочала Росія. Навіть під час дії воєнного стану, деякі військові можуть звільнитися зі служби на законних обставинах.

Читайте також: Воєнний стан: чи може військовий оформити опікунство

Для звільнення військовослужбовцю необхідно написати рапорт та підтвердити обставини викладені в ньому відповідними документами. Відтак, рапорт надає військовому можливість здійснити своє волевиявлення та захистити свої права та інтереси. На жаль, процес розгляду рапорту може бути затягнутим, або взагалі проігнорованим.

Юристка Діана Тернова пояснила, як діяти в такій ситуації. Вона зазначила, що одним із способів є направлення рапорту цінним листом з описом з повідомленням про вручення на військову частину та зазначити адресу на яку потрібно отримати відповідь стосовно розгляду рапорту.

У випадку, якщо рапорт прийняли, але ігнорують, затягують процес та не розглядають, можна звернутися до адвоката, який шляхом направлення адвокатського запиту, вияснить чи розглянутий рапорт чи ні, якщо розглянутий, то які результати його розгляду. Якщо рапорт не розглянутий, то просити повідомити чому ігнорується передбачене Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» право на звільнення з військової служби та коли буде розглянутий зазначений рапорт і повідомити, коли буде звільнений з військової служби військовослужбовець, в інтересах якого подавався відповідний адвокатський запит.

Якщо все ж таки є проблеми, лист не забирають рапорт не реєструють, в такому випадку іншим способом вирішення даної проблеми є направлення скарги.

Відповідно до ст. 19 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачається право військовослужбовця на оскарження неправомірних рішень та дій (бездіяльністі) органів військового управління та командирів (начальників), які можуть бути оскаржені військовослужбовцями в порядку, передбаченому законами, статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актами.

Як подати скаргу

Скарга може бути як усна так і письмова. Але краще подавати все в письмовому вигляді, щоб завжди було підтвердження діям  особи.

Відповідними органами для звернення стосовно проблем з розглядом рапортів є:

Загалом, що стосується скарг, направити їх можливо і до військової служби правопорядку та структурних підрозділів Спеціалізованої військової прокуратури. А також, є можливість звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про доплати та відпустки українським військовим. Нагадаємо, як змінився порядок надання відпусток військовослужбовцям.