В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, які були запроваджені через військове вторгнення Росії. В цей час чоловіки призовного віку не можуть виїжджати з країни, крім деяких винятків.
Під час воєнного стану мають право перетинати кордон ті громадяни, які постійно доглядають за особами з інвалідністю I і II групи, а також супроводжують їх для виїзду за межі країни.
Адвокат Андрій Карпенко пояснив, чи можуть виникнути проблеми у особи з інвалідністю, яка виїхала за кордон в супроводі чоловіка, а повернулася без нього.
Він наголосив, що ніякої відповідальності українським законодавством не передбачено. Він підтвердив, що згідно з статті 33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну.
Також за законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», громадянин України ні за яких підстав не може бути обмежений у праві на в'їзд в Україну. А згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 року № 57, громадяни в'їздять в Україну без будь-яких обмежень.
«Це все що є в законодавстві України по питанню в'їзду громадян України. Це абсолютне право, передбачене конституцією України»,– зазначив юрист.
За його словами, якщо військовозобов’язаний законно перетнув кордон, супроводжуючи особу з інвалідністю, а після його повернення в Україну залишилися за кордоном, то ніякої відповідальності для особи з інвалідністю не передбачено.
Нагадаємо, Кабмін під час воєнного стану та загальної мобілізації дозволив виїжджати за кордон деяким студентам та курсантам. Щоправда, причина для виїзду також визначена.