UA / RU
Підтримати ZN.ua

Воєнний стан: чи можуть строковики звільнитися зі служби

Зараз це питання стоїть гостро.

Через повномасштабне вторгнення Росії, в Україні оголошено воєнний стан. В цей час, солдати строкової служби не можуть звільнитися зі служби в армії, навіть за умови, що вже відслужили рік після призову.

Читайте також: Мобілізація в Україні: з якими захворюваннями серця не призивають до армії

Фахівці «Юридичної сотні» пояснили, за яких умов вони можуть звільнитися зі служби, пише NV. Вони нагадали, що є законопроекти, прямовані на вирішення ситуації зі строковиками різними шляхами. Так, наприклад, законопроект № 9140 від 23.03.2023 пропонує передбачити у ЗУ «Про військовий обов’язок та військову службу» можливість для строковиків звільнитись зі строкової служби за заявою, тобто — за власним бажанням. Після цього вони будуть зобов’язані прибути у ТЦК та СП за місцем проживання для взяття на військовий облік.

Юристи також попередили, що самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби, а також нез’явлення його вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез’явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю понад три доби, але не більше місяця, караються триманням у дисциплінарному батальйоні на строк до двох років або позбавленням волі на строк до трьох років.

У разі призначення їм покарання судом у вигляді тримання у дисциплінарному батальйоні, такий строковик виключається зі списків військової частини до закінчення строку покарання. Час перебування у дисциплінарному батальйоні не зараховується до строку служби.

Військовослужбовці строкової служби за своїм бажанням можуть звільнитися за сімейними обставинами — у разі виникнення у них права на відстрочку чи звільнення внаслідок зміни сімейних обставин.  Такі обставини вказані у статтях 17 та 18  ЗУ «Про військовий обов’язок та військову службу».

Нагадаємо, хто може проходити військову службу у регіоні реєстрації. Відповідно до частини 2 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», деякі категорії населення мають певні особливості щодо проходження військової служби.