З перших днів військового вторгнення РФ багато сміливих українців стало на захист своєї країни. Але навіть в цей час деякі категорії військовослужбовців можуть звільнитися зі служби.
Адвокати Ірина та Владислав Леонови розповіли, чи може звільнитися зі служби чоловік, що сам виховує неповнолітніх дітей.
Питання звільнення з військової служби під час дії воєнного стану регулює стаття 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
Відповідно до зазначеної статті звільнитися з військової служби військовослужбовець може, зокрема, у зв’язку з самостійним вихованням дитини (дітей) віком до 18 років.
Але вони підкреслили, що розірвання шлюбу та встановлення місця проживання дитини з одним із батьків не доводять факт відсутності участі іншого з батьків у вихованні дитини та, відповідно, не підтверджують самостійне виховання дитини.
Тобто, наявність рішення суду про розірвання шлюбу, про стягнення аліментів, про визначення місця проживання дитини з одним із батьків, або ж рішення органу опіки та піклування про визначення місця проживання дитини з одним із батьків не може слугувати достатнім доказом того, що військовий самостійно виховує дитину, адже такі рішення не впливають на право чи обов’язок іншого з батьків здійснювати виховання дитини й не підтверджують невиконання ним цього обов’язку.
Отже, для звільнення з військової служби необхідно подати на ім’я командира рапорт про звільнення та додати до нього документи, які підтверджують право на звільнення у воєнний час.
Документами, які підтверджують факт самостійного виховання, є:
- свідоцтво про народження дітей;
- свідоцтво про смерть іншого з батьків;
- рішення суду про позбавлення батьківських прав іншого з батьків;
- рішення суду про встановлення факту самостійного виховання дітей.
Для того щоб отримати рішення суду про встановлення факту самостійного виховання дитини, треба звернутися до суду із заявою у порядку окремого провадження у цивільному судочинстві.
До заяви необхідно долучити докази того, що особа самостійно виховуєте дітей. Такими доказами можуть бути:
- рішення суду про розлучення та встановленням місця проживання дитини;
- нотаріально посвідчений договір про участь у вихованні дитини;
- довідка про осіб, що спільно проживають;
- акт обстеження житлово-побутових умов.
Таким чином, військовий буде мати право на звільнення з військової служби на підставі самостійного виховання дітей віком до 18 років у разі наявності документів, які підтверджують факт самостійного виховання, про які зазначено вище.
Отже, для звільнення спочатку необхідно в рамках окремого провадження встановити той факт, що військовий самостійно виховує дітей, і після цього подавати рапорт на звільнення.
В Україні учасники бойових дій (УБД) мають право на отримання пільг. Нагадаємо, куди потрібно звертатися з питань щодо призначення пільг учасникам бойових дій.