UA / RU
Підтримати ZN.ua

Воєнний стан: чи можна виїхати за кордон на ПМЖ під час війни

В цей час право на виїзд чоловіків з країни обмежено.

В Україні оголошено воєнний стан через повномасштабне вторгнення РФ. В цей час виїзд чоловіків віком від 18 до 60 за кордон обмежено.

Читайте також: Загальна мобілізація: уряд дозволив вручати повістки незалежно від місця обліку

Юристка Єлизавета Мазур пояснила, хто може виїхати на постійне місце проживання за кордон під час дії воєнного стану.  

Вона зазначила, що дане питання щодо аспектів регулювання виїзду за межі держави регулюється наступними нормативно правовими актами:

Слід пам’ятати, що дані обмеження не стосуються дітей, яких супроводжують дорослі особи, чоловіків старших за 60 років та жінок, які не належать до військовослужбовців, а також військовозобов’язаних чоловіків,  які не підлягають мобілізації.

Особи, які не підлягають мобілізації передбачені статтею 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку».

Також існує ще одна зазначена законодавством процедура, яка надає право перетину кордону України чоловіками. Вона передбачає отримання рішення із Державної міграційної служби про дозвіл на перетин державного кордону на підставах наявності у особи виду на проживання у другій країні, консульського обліку, чи грінкарти.

Тобто, більш простими словами, дана процедура означає проставлення відповідної відмітки  у паспортному документі про виїзд на постійне місце проживання.

Однак, не слід забувати, якщо особа проживає закордоном, але перед цим не оформила офіційну процедуру по виїзду і не оформила зняття з обліку у військовому комісаріаті, то в такому разі людина не має право покидати межі України.

За словами юристки, Державною прикордонною службою було надано роз’яснення щодо вибуття закордон чоловіками, які мають посвідку на постійне місце проживання в іншій країні. На Урядовому порталі було зазначене наступне твердження: «Людина, яка вибула, втратила зв’язок, не стоїть на обліку в тому чи іншому військовому комісаріаті і не є військовозобов’язаною, може спокійно перетнути кордон. Якщо ж людина фактично проживала за кордоном, але не оформила своє вибуття за офіційною процедурою, не знялася з обліку у військкоматі, на жаль, вона не може вибути з України».

Експертка підкреслила, що якщо особа змінила місце свого постійного проживанні та не стоїть на обліку ні в одному військкоматі, не є військовозобов’язаною. Тож наявність цього факту надає право виїзду з України під час дії воєнного стану.

Виїзд для деяких осіб передбачений законом. Нагадаємо, як волонтерам та чоловікам-водіям перетинати кордон під час воєнного стану.