З перший днів війни, яку розпочала Росія, на захист нашої країни стало багато військових. Якщо їх здоров’я суттєво погіршилось або вони отримали серйозне поранення, яке не дозволяє їм продовжувати службу, вони можуть звільнитися зі служби.
Юрист Михайло Лобунько розповів, які виплати при звільненні з військової служби за станом здоров’я передбачені для військових. За його словами, не всі військові знають про них або не знають як реалізувати своє право на ці виплати.
Є наступні види виплат:
- одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби (розмір одноразової грошової допомоги визначається шляхом множення місячного грошового забезпечення на день звільнення на кількість повних календарних років служби);
- грошова допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі місячного грошового забезпечення;
- компенсації за всі види невикористаних відпусток за час служби;
- одноразова грошова допомога на оздоровлення;
- компенсація за невикористане речове майно.
Варто зауважити, що допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань виплачується лише у випадку, якщо в рік звільнення зі служби такі види допомог не були отримані.
Додаткові виплати при звільненні з військової служби за станом здоров’я
Військовослужбовець, який звільняється за станом здоров’я, має право на додаткові виплати, якщо він:
- визнаний інвалідом внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням військової служби;
- має хворобу, яка є протипоказанням до проходження військової служби;
- має сім’ю, яка потребує матеріальної допомоги.
Розмір додаткових виплат визначається в індивідуальному порядку.Виплати при звільненні за станом здоров’я виплачуються військовослужбовцю в день звільнення.
Які документи потрібні для отримання виплати
Для отримання виплат військовослужбовець повинен подати такі документи:
- рапорт про звільнення;
- витяг з наказу про звільнення;
- військовий квиток;
- довідка про стан здоров’я.
Рапорт про звільнення подається військовослужбовцем командиру військової частини не пізніше ніж за два місяці до дня звільнення. У рапорті військовослужбовець вказує підстави для звільнення та прохання про виплату йому встановлених виплат.
Нагадаємо, які особливості виплати додаткової винагороди для військовослужбовців НГУ та ДПСУ. Особливості виплати додаткової винагороди для військових Нацгвардії України тепер регулює наказ МВС від 01.09.2023 № 729, а для Держприкордонслужби України наказ МВС від 01.09.2023 № 726.