UA / RU
Підтримати ZN.ua

Військовий облік: яка відповідальність чекає жінок, які на нього не стали

Це стосується жінок, які мають освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю.

У кінці 2021 року, ще до повномасштабного вторгнення, набрав сили наказ Міністерства оборони, який суттєво розширює перелік професій військовозобов’язаних жінок. Пізніше Міністерство оборони України суттєво скоротило перелік таких спеціальностей та професій.

Читайте також: Загальна мобілізація: чи можуть представники ТЦК саджати в авто та везти у військкомат

В Україні з 1 жовтня 2023 року на військовий облік мають стати жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Юристка Галина Токмач пояснила, що роботодавці мають повідомити у ТЦК та СП про своїх працівниць, які мають відповідну освіту. Військкомат може викликати жінок через роботодавців.

За неявку до військкомату за викликом без поважних причин буде загрожувати адмінстративна відповідальність за порушення правил військового обліку згідно ч.2 ст.210 КУпАП (штраф 850-1700 грн), а за ухилення від військового обліку - навіть кримінальна за ст.337 КК України (ухилення від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником ТЦК та СП, карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року).

У будь-якому разі, взяття на військовий облік не означає мобілізацію.

Також для жінок, які здобули освіту до затвердження змін до закону про військовий обов’язок та військову службу (тобто до 30 грудня 2022 р.), діє «перехідний період». Так, до кінця 2026 року вони можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані.

У Міноборони повідомили, що територіальні центри комплектування (ТЦК) до середини осені матимуть доступ до держреєстрів. Нагадаємо, що може змінитися.