В Україні триває загальна мобілізація і воєнний стан. В цей час виїзд з країни для чоловіків призовного віку обмежено, але є винятки. Це питання регулюється «Правилами перетинання державного кордону громадянами України», що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57.
Перелік категорій чоловіків, які можуть виїхати з країни в цей час, залишився без змін. Є окремі категорії чоловіків, які мають право виїжджати за кордон під час дії воєнного стану. Їх умовно можна поділити на три групи – за професією, сімейним станом або станом здоров'я.
- За професією (члени екіпажів кораблів, працівники залізничного транспорту, авіаційний персонал, водії транспортних засобів, які мають ліцензію на міжнародні перевезення, водії-волонтери, діячі культури для благодійного збору коштів, спортсмени та тренери для участі в змаганнях і зборах);
- за сімейним станом (батьки трьох і більше неповнолітніх дітей, батьки чи опікуни дітей з інвалідністю, одинокі батьки, особи, що доглядають за дружиною або батьками с інвалідністю);
- за станом здоров’я (чоловіки, виключені з військового облік або мають відстрочку за станом здоров’я, особи з інвалідністю, військові, що їдуть на лікування).
Нагадаємо, які документи треба підготувати для виїзду окремим категоріям.
Чоловіки з інвалідністю
Особи з інвалідністю (незалежно від групи) мають право перетинати державний кордон на виїзд з України за наявності одного з таких документів, що підтверджують інвалідність:
- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус
- або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності
- або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Але якщо документи що підтверджують інвалідність видані за кордоном, перетнути кордон з ними не можливо.
Чоловіки, що супроводжують осіб з інвалідністю
Під час воєнного стану перетинати держкордон мають громадяни, які постійно доглядають за особами з інвалідністю I чи II групи і супроводжують їх для виїзду за кордон, якщо є документи про отримання компенсації на догляд або документів, що підтверджують інвалідність, а також акту встановлення факту здійснення догляду.
Якщо особа супроводжує дружину треба мати додатково свідоцтво про шлюб, якщо одного з батьків з інвалідністю – свідоцтво про народження, якщо дитину з інвалідністю – свідоцтво про народження дитини.
Багатодітні батьки
Для перетину кордону багатодітному батьку на даній підставі необхідно надати підтверджуючі документи на утримання трьох і більше дітей віком до 18 років.
Такими документами, що підтверджує самостійне виховання дитини згідно з приписами Сімейного кодексу України можуть бути:
- свідоцтва про народження дітей (трьох і більше);
- або посвідчення батька багатодітної сім’ї;
- або рішення суду про позбавлення одного з батьків батьківських прав;
- або свідоцтво про смерть матері дитини;
- або рішення суду про відібрання дитини у матері без позбавлення її батьківських прав;
- або рішення суду про визнання матері безвісти відсутньою;
- або рішення суду про оголошення матері померлою.
Батьки-одинаки
Громадяни України, які самостійно виховують хоча б одну дитину віком до 18 років, мають право виїжджати за межі України за наявності одного з таких документів:
- свідоцтво про народження дитини (дітей);
- свідоцтво про смерть матері дитини;
- або рішення суду про позбавлення матері батьківських прав,
- або рішення суду про відібрання дитини у матері без позбавлення її батьківських прав,
- або рішення суду про визнання матері безвісти відсутньою,
- або рішення суду про оголошення матері померлою.
Військові, що їдуть на лікування
Виїзд осіб із складу сил оборони та сил безпеки, постраждалих у зв’язку з військовою агресією РФ проти України, на лікування за кордон здійснюється за наявності:
- паспорта громадянина України для виїзду за кордон або паспорта громадянина України (за їх відсутності - документів, що містять відомості про особу, на підставі яких а дозволить перетин державного кордону);
- висновку про необхідність направлення особи на лікування за кордон;
- листа МОЗ про погоджений з іноземною стороною перелік осіб, яких заклади охорони здоров’я іноземних держав можуть прийняти на лікування за кордоном.
Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко анонсував законопроєкт про покарання чоловіків, які незаконно виїхали з України під час війни. Це буде спільним напрацюванням Кабінету Міністрів та депутатів Верховної Ради.