UA / RU
Підтримати ZN.ua

Виїзд за кордон: чи випустять чоловіка, що має батьків з інвалідністю

Є певні умови, які повинні бути виконані.

В Україні триває загальна мобілізація. В цей час виїзд чоловіків призовного віку за кордон обмежено, але є винятки.

Читайте також: Загальна мобілізація: юристи пояснили, як поводити себе на ВЛК

Адвокат Марина Бекало пояснила, чи може виїхати за кордон під час дії воєнного стану чоловік, у якого один з батьків є особою з інвалідністю.

В абз. 3 п. 2-1 Правил перетину кордону  від 27.01.1995 № 57 вказано, що перетнути кордон під час воєнного стану можуть:

«Особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка),  або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд».

Це означає, що для перетину кордону за вказаною основою необхідно надати документи:

Тобто, якщо немає спільної прописки з батьками, то надається або Акт, або довідка про отримання компенсації за здійснення догляду. Щоб отримати «Акт встановлення факту здійснення догляду», для цього потрібно звернутися за місцем проживання або особи, або одного з батьків до місцевої держадміністрації, подати заяву з документами про інвалідність, та протягом 5 днів мають видати цей Акт.

Щоб підтвердити факт здійснення догляду за своїми батьками юридично, також треба підготувати інший документ.

Відповідно до ч.6 ст.13 ЗУ «Про соціальні послуги» від 17.01.2019 особи можуть надавати соціальні послуги на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Простими словами, це фізичні особи, які надають послуги з догляду за членами своєї сім'ї на непрофесійній основі та отримують компенсацію від держави згідно із законодавством. Ця компенсація оформляється в органах соціального захисту населення, про що вони видають довідку, що підтверджує, що така особа здійснює догляд і отримує відповідну компенсацію. Саме про цю довідку йдеться у п. 2-1 Правил перетину кордону: «документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд».

Для перетину кордону на підставі зазначеної в п.2-1 Правил перетину не потрібно надавати документи про відстрочку. Тобто до ТЦК СП не обов'язково звертатися. Так, особа маєте право на відстрочку, але правилами перетину не передбачено обов'язку надавати документи про відстрочку, та вимагати від неї довідок з ТЦК СП або військово-облікові документи (з відмітками про відстрочку) ніхто не має прав та підстав.

Крім того, слід звернути увагу, у Правилах перетину кордону також зазначено:

«Виїзд за межі України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, зазначених в абзацах третьому - сьомому, дев’ятому і десятому цього пункту та пункті 2-2 цих Правил, може здійснюватися самостійно без осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, чи дітей, визначених пунктом 2-2 цих Правил, на підставі довідки про перебування таких осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, чи дітей, визначених пунктом 2-2 цих Правил, на консульському обліку, документів (їх нотаріально засвідчених копій), що дають право на виїзд, які передбачені відповідно в абзацах третьому - сьомому, дев’ятому і десятому цього пункту та пункті 2-2 цих Правил, та документів, зазначених у пункті 2 цих Правил».

Тобто, особа зможе виїхати за кордон самостійно, без супроводу батьків (з інвалідністю), за умови, якщо вона також надає довідку про те, що один з батьків (особа з інвалідністю) перебуває на консульському обліку за кордоном.

Під час дії воєнного стану кордон України можуть вільно перетинати чотири категорії чоловіків. Нагадаємо, чи змінилося щось цієї весни.