UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відстрочка від призову: як її отримати родичам загиблих чи зниклих безвісти під час АТО

Юрист пояснив, чи це можливо.

В Україні триває загальна мобілізація через повномасштабне вторгнення Росії. Деякі військовозобов'язані мають право на відстрочку від призову.

Читайте також: Загальна мобілізація: що треба взяти з собою до навчального центру

Юрист Богдан Черніков пояснив, чи можуть її отримати родичі загиблих чи зниклих безвісти під час АТО. Він пояснив, що чинним законодавством України врегульоване питання надання військовозобов’язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, шляхом визначення конкретних для цього підстав.

Зокрема, таким правом можуть скористатися військовозобов’язані, причому як чоловіки так і жінки, близькі родичі яких загинули/пропали безвісти під час під час проведення антитерористичної операції.

Так, відповідно до абзацу четвертого частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції.

Разом з тим, такі близькі родичі, які загинули/пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції, мають також відноситися до певної категорії військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції.

У даній нормі йде мова саме про близьких родичів, перелік яких зазначений у дужках, і це не стосуватиметься будь-яких інших родичів.

Саме по собі існування підстав для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації не гарантує стовідсотково, що таку особу не мобілізують. Адже працівники територіального центру комплектування та соціальної підтримки не можуть знати, що вона відноситься до тої чи іншої категорії військовозобов’язаного, який може скористатися правом на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

В даному випадку рекомендується звертатися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому знаходиться особова справа, із заявою про надання на зазначеній вище підставі відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Тим більше, коли чинним законодавством України передбачений обов’язок повідомляти територіальні центри комплектування та соціальної підтримки про існування подібних обставин.

До такої заяви обов’язково додаються документи, що підтверджують усі фактичні обставини, наявність яких надає право скористатися відстрочкою від мобілізації. Такими фактичними обставинами є:

В цей час до лав ЗСУ можуть бути призвані чоловіки віком від 18 до 60 років. Нагадаємо, чи можуть отримати відстрочку від призову наукові працівники.