Нещодавно Верховна Рада проголосувала за продовження в Україні воєнного стану та загальної мобілізації. Вони будуть тривати до середини травня. Навіть в цей час деякі категорії військовозобов’язаних мають право на відстрочку.
Юристка компанії «Приходько та Партнери» Діана Тернова в інтерв’ю «РБК-Україна» розповіла, як оформити відстрочку від мобілізації.
За її словами, повідомлення про наявність підстав для відстрочки є частиною оновлення даних в ТЦК і СП. «З огляду на практику, бувають непоодинокі випадки, коли люди, маючи підстави для відстрочки все одно захищають Батьківщину, погоджуючись на добровільну мобілізацію. Тож право на відстрочку – це право, однак його необхідно реалізувати», – зазначила юристка.
Щоб реалізувати своє право на відстрочку, треба враховувати кілька важливих моментів. Необхідно написати заяву на оформлення відстрочки.
До цього потрібно підходити відповідально, обґрунтовано, коротко викласти обставини та з посиланням на Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та попросити надати відстрочку.
До заяви треба додати документи, які підтверджують відповідні обставини для відстрочки. А надалі після проходження ВЛК – очікувати відповідь стосовно надання відстрочки.
Основні поради:
- написати обґрунтовану заяву;
- зібрати та завірити нотаріально всі необхідні документи, які підтверджують право на отримання відстрочки;
- зареєструвати заяву з документами в ТЦК та СП;
- не проходити ВЛК, поки не зареєструєте заяву з документами.
«Зверніть увагу, що отримати відстрочку можна тільки на підставі військово-облікового документа. Такими документами зараз є військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного. Тобто, скажімо, якщо вам вже 36 років, а ви досі маєте приписне або стару довідку з військкомату, то поки не оновите даний документ, ви не зможете отримати відстрочку», – пояснила вона.
Також юристка пояснила, як діяти, якщо у чоловіка є всі документи для відстрочки від мобілізації, але в ТЦК відмовляються її давати.
«Спочатку треба отримати письмову відповідь, чому відмовляють. У відповіді має бути зазначена причина відмови. Якщо ви з такою причиною не згодні, то можете оскаржити відмову у наданні відстрочки від мобілізації в судовому порядку», — зазначила юристка.
Нагадаємо, в уряді планують привʼязати бронювання від мобілізації до рівня заробітної плати. Відстрочку отримають високопоставлені чиновники та люди з високим доходом.