В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Навіть в цей час окремі категорії військовозобов’язаних мають право на відстрочку.
Адвокатка Марина Бекало пояснила, як можуть отримати відстрочку чоловіки, які мають батьків з інвалідністю. Вона зазначила, що згідно до ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», мають право на відстрочку особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.
Тобто, якщо військовозобов’язаний має мати або батька з числа осіб інвалідністю і він є єдиною дитиною батьків, то він не підлягає мобілізації.
Проте необхідно підтвердити факт відсутності інших працездатних осіб (зокрема повнолітніх дітей), які можуть утримувати батьків. Дружина військовозобов’язаного за законодавством не зобов'язана утримувати його батьків.
За словами експертки, за цією підставою отримати відстрочку складно. І все через те, що немає жодних встановлених документів, які б підтверджували факт відсутності інших осіб, які мають обов'язок утримувати особу з інвалідністю, особливо це стосується повнолітніх дітей.
Наприклад, відсутність працездатних батьків можливо підтвердити свідоцтвом про смерть, або другого подружжя (свідоцтво про розлучення), або їх статус пенсіонерів /інвалідів(на підтвердження непрацездатності). Відсутність інших повнолітніх дітей підтвердити дуже важко.
При поданні заяви на відстрочку зазвичай вказують про факт відсутності інших членів родини, надають довідку про склад сім’ї (але вона не зовсім інформативна).
ТЦК СП не дає жодної інформації якими документами можна підтвердити відсутність інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону утримувати, зокрема, батьків з інвалідністю І/ІІ групи.
«Вони витребують довідки/витяги з РАГСУ яких не існують. РАГСи також не видають жодних довідок або витягів про факти, які підтверджують такі обставини. Але, можна отримати повний витяг з реєстру актів цивільного стану про фізичну особу. ТЦК СП саме про такий витяг мають на увазі, називаючи кожний раз такий документ по-різному», – порадила вона.
Юристка підкреслила, що жоден з таких документів в повній мірі також не підтверджує факт відсутності інших осіб в родині, які мають обов'язок утримувати особу з інвалідністю. При цьому, в більшості випадків, ТЦК СП приймають до уваги «повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження» як на особу з інвалідністю, так і на військовозобов'язаного, який реалізує своє право на відстрочку.
«Тому, рекомендую отримати повний витяг на себе і на батьків з РАГСу щодо актового запису про народження. Якщо ТЦК СП буде вважати недостатнім підтвердженням факту, нехай надають письмове обґрунтування з вичерпним переліком документів, якими ви можете підтвердити факт відсутності у батьків інших осіб, які мають обов'язок утримувати її», – пояснила адвокатка.
Але ці документи можуть не вимагати у ТЦК. За словами експертки, на начальному етапі достатньо надати документи, що підтверджують інвалідність батьків:
- довідку МСЕК/пенсійне посвідчення;
- довідку що підтверджують родинний зв'язок: свідоцтво про народження, відсутність інших осіб, які мають обов'язок утримувати батьків: довідка про склад сім'ї.
Нагадаємо, як підтвердити право на відстрочку від мобілізації чоловіку, який здійснює постійний догляд. Для цього потрібно надати певні документи.