"Приглушена відповідь Росії". Так ISW називає те, що тамтешній інформаційний простір має загалом стриману реакцію на саміт НАТО у Вільнюсі. Така "поміркованість" суперечить реальності щодо того, що саміт продемонстрував, наскільки російське вторгнення у 2022 році відкинуло цілі, заради яких, як стверджує Кремль, він розпочав війну. Про це в сьогоднішньому звіті пише Інститут вивчення війни.
"Мета запобігання розширенню НАТО і, власне, згортання попередніх раундів його розширення та відштовхування Альянсу від російських кордонів була однією із заявлених вимог Кремля перед вторгненням. Кремль постійно повторював цю мету протягом усієї війни. Відсутність загального резонансу в російському інформаційному просторі щодо подій на саміті НАТО, а також щодо вступу Фінляндії до НАТО та згоди Туреччини надіслати протокол про вступ Швеції, швидше за все, свідчить про те, що Кремль інтерналізував ці поразки та хоче не зупинятися на них. Багато російських джерел повідомляють про саміт НАТО в безпристрасній і приглушеній манері, яка не відповідає більш широкій поразці, якою саміт насправді є для довоєнних цілей Росії".
Джерела в РФ стверджували, що вони вже давно "мають доступ до документів щодо планування саміту" і що жодна з досягнутих домовленостей не стала несподіванкою, а багато військових оглядачів стверджували, що саміт був «провалом» для України, оскільки Україна не забезпечила негайного вступу в НАТО членство.
У Києві навіть відчайдушні реалісти та песимісти до останнього сподівалися на диво у Вільнюсі. Але дива так і не сталося. Читайте про те, чи стала Україна ближчою до НАТО у новій статті оглядача відділу міжнародної політики ZN.UA Володимира Кравченка.
Він зазначає: замість запрошення до НАТО Україні пропонують альтернативу — «ізраїльську модель», що передбачає зміцнення обороноздатності нашої країни, слова солідарності, а також «інші солодощі».