UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вибухи на військових складах у Сватовому та Врбетіце: СБУ ідентифікувала диверсантів та назвала імена командирів

Серед викритих диверсантів колишній охоронець Путіна.

Служба безпеки України та Державне бюро розслідувань викрили командування та ключових диверсантів елітного спецназу РФ, які вчиняли резонансні диверсії в Україні та Євросоюзі, повідомили в СБУ. Серед викритих росіян чинний командувач генерал-майор Валерій Флюстіков та колишній охоронець Путіна Олексій Дюмін, який у 2014 році командував спецназом російського ГРУ.

«На підставі зібраних доказів обом фігурантам та ще 25 представникам сил спецоперацій ЗС РФ, а також їхнім пособникам з числа бойовиків «Л/ДНР», повідомлено про підозру за ст. 113 Кримінального кодексу України (диверсія)», – додали в СБУ.

За даними Служби безпеки, співробітники російської спецслужби причетні до резонансних убивств і диверсій в Україні та ЄС. Зокрема, й до підриву військового об’єкта в Чехії.

«Через «специфіку» завдань сили спецоперацій підзвітні начальнику генштабу РФ, але «в окремих випадках» підпорядковуються безпосередньо Путіну. Встановлено, що за вказівкою кремля у 2015 році представники цієї спецслужби організували підрив об’єднаного складу ракетно-артилерійського озброєння ЗСУ у м. Сватове на Луганщині», – зазначили в СБУ.

Читайте також: Над Балаклією піднято Український державний прапор

У спецслужбі зазначили, що разом із ДБР змогли встановити всю послідовність підготовки та вчинення цієї диверсії. Також вдалося ідентифікували її організаторів та виконавців.

Слідство встановило, що аби підірвати арсенал, росіяни задіяли комплекс радіоелектронної боротьби «Леєр-3» з трьома дронами «Орлан-10». 29 жовтня 2015 року це озброєння перемістили з тимчасово окупованого Донецька на передові позиції бойовиків «Л/ДНР» у район міста Первомайськ, що на Луганщині.

«Звідти агресор запустив дрони у напрямку складу ЗСУ у Сватовому. При наближенні до об’єкта російські безпілотники скинули на нього запалювальні гранати з парашутною системою. Унаслідок ворожого влучання на складах відбулась детонація всього запасу боєприпасів, які там зберігались», – зазначили в українській спецслужбі.

Також співробітники СБУ та ДБР у взаємодії з чеськими партнерами встановили причетність сил спецоперацій ЗС РФ до підриву складу з озброєнням у м. Врбетице в Чехії у 2014 році. В СБУ пояснили, що підривом чеського складу боєприпасів Кремль намагався послабити оборонний потенціал східного флангу НАТО і розхитати внутрішньо-політичну обстановку в Центральній Європі.

В СБУ додали, що після того, як РФ почала повномасштабне вторгнення в Україну, диверсанти російських сил спецоперацій періодично атакують позиції Сил оборони у прикордонних районах на півночі та сході України.

«Під час «вилазок» ці ДРГ намагаються нападати на бійців ЗСУ і Держприкордонслужби та підривати їхні військові об’єкти. При цьому нерідко «цілями» ворожих диверсантів стають цивільні місцеві жителі, їхні будинки і автівки. Співробітники СБУ встановили всіх осіб, причетних до згаданих злочинів проти України та держав ЄС. Вживається комплекс заходів для їх притягнення до відповідальності», – додали в СБУ.

Читайте також: Чехія вимагає від РФ 650 млн крон компенсації за вибухи в Врбетіце

Нагадаємо, 22 квітня 2021 року Чеський Сенат визнав вибухи в Врбетіце в 2014 році актом державного тероризму проти країни-члена Європейського Союзу. Відповідальність за вибухи парламентарі поклали на Росію і її спецслужби. Розслідування обставин вибухів на військових складах тривали 6,5 років, чеські правоохоронці завершили його 17 квітня. Тоді ж було оголошено про висилку 18 російських дипломатів.

Водночас за даними Міністерства оборони України, на складі у Сватовому зберігалися 3 тисячі тонн боєприпасів. Пожежу вдалося загасити до вечора 30 жовтня, тобто наступного дня з її виникнення.

Від вогню і вибухів загинули чотири людини: троє військових і один цивільний. Були зруйновані чотири приватних будинки, пошкоджено близько 300 будинків, знищена військова техніка. Зі Сватового евакуювали 25% жителів.

Тодішня генпрокурорка Ірина Венедіктова заявила про те, що у вибухів на арсеналах в Україні та Чехії може бути один «замовник». Зокрема, Київ попросив Прагу поділитись інформацією щодо диверсій у Врбетіце.