UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Вето в руках агресора – ось те, що загнало ООН у глухий кут» – Зеленський в Радбезі ООН

Участь держави у Раді Безпеки ООН має призупинятися у разі агресії з її боку, запропонував президент України 

Президент України Володимир Зеленський, який виступив за виключення Росії з Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, запропонував три кроки для реформування цього органу, у ефективності якого є сумніви. 

«Маємо визнати: Організація у глухому куті щодо агресій. Людство вже не покладає надій на ООН, коли йдеться про захист суверенних кордонів націй. Всі у світі бачать, що саме робить ООН недієздатною. У цьому кріслі в Раді Безпеки, яке Росія займає незаконно через закулісні маніпуляції після розпаду Радянського Союзу, сидять брехунці, чия робота – виправдовувати агресію та геноцид, що їх здійснює Росія. Вето в руках агресора – ось те, що загнало ООН у глухий кут. Хоч би ким ви були, наявна система ООН робить вас все одно меншим, ніж право вето, яке є лише в кількох та яке використовується одним – Росією – на шкоду всім іншим членам ООН», – заявив Зеленський 20 вересня під час виступу у Радбезі ООН. 

Читайте також: Глава Євроради на Радбезі ООН закликатиме Китай підштовхнути Росію до «справедливого миру» в Україні — Reuters

Президент України запропонував три кроки для реформування Радбезу ООН:

  1. Генеральній Асамблеї ООН треба дати реальну можливість долати вето. За умови набрання двох третин голосів, які відображатимуть волю націй і з Азії, і з Африки, і з Європи, і з обох Америк, і з регіону Тихого океану, – вето має реально долатися, і така резолюція Генеральної Асамблеї повинна бути обов’язковою для виконання всіма державами-членами.
  2. Рада Безпеки ООН має бути повністю підзвітною націям світу. Коло постійних членів Ради Безпеки має відображати сучасність – країни Африки, Азії, Тихого Океану та Латинської Америки мають бути представлені постійно. Будь-яка участь будь-якої держави – члена Ради Безпеки має призупинятися на час, коли така держава в порушення Статуту ООН іде агресією проти іншої нації.
  3. Потрібна система превенції агресій через раннє реагування на дії, спрямовані проти територіальної цілісності та суверенітету держав включно із потужними санкціями проти агресора. 

«Кожен, хто хоче почати війну, має бачити ще до своєї фатальної помилки, що саме втратить, коли почне війну. Питання про застосування превентивних санкцій має виноситися на розгляд Ради Безпеки ООН автоматично, коли будь-який член Генеральної Асамблеї заявляє про загрозу агресії», – сказав Зеленський.

Читайте також: WP: На Генасамблеї ООН Байден спробує переконати світ підтримувати Україну у війні, але це буде важко

Раніше Президент України Зеленський та лідер ПАР Сиріл Рамафоса на полях 78-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН обговорили українську Формулу миру та «зерновий коридор».