UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВДК "Новочеркаськ" — чим відомий та на що був здатен корабель, який Сили оборони знищили у Феодосії

Судно було побудоване ще у 1980-х роках.

Сьогодні в бухті Феодосії Сили оборони знищили російський Великий десантний корабель "Новочеркаськ". Для цього задіяли ракети SCALP/Storm Shadow, які стоять на озброєнні ЗСУ ще з літа 2023-го року.

Цей корабель неодноразово задіювався росіянами під час повномасштабного вторгнення. Зокрема, для транспортування зброї до Бердянська навесні 2022-го року. Тоді він постраждав від удару ЗСУ по іншому кораблю такого ж класу, ВДК "Саратов".

В цілому, "Новочеркаськ" є одним з кораблів проекту 775, які стоять на озброєнні ЗС РФ ще з часів Радянського союзу. Він однаковий за конструкцією з іншими ВДК, які вже були знищені Силами оборони: "Оленегорський Горняк", "Мінськ" та "Саратов".

Проєкт

Наприкінці 1970-х років ВМФ СРСР потрібен був новий десантний корабель для заміни старих ВДК проєкту 1171. Корабель повинен був стати спеціально спроєктованим для десантних операцій, мати потужніше озброєння і живучість, на відміну від проєкту 1171, зроблених на основі суховантажу. Кораблі проєкту повинні були займати проміжне положення між "ВДК 1174" і середніми десантними кораблями. Проєктування здійснювалося в Польщі. Головним конструктором був польський інженер-кораблебудівник О. Висоцький.

Конструкція

Корабель мав розвинену кормову надбудову. На кормі є герметичний відкидний лацпорт, потрібний для завантаження техніки з пірсу при швартуванні кормою. Танковий трюм проходить по всій довжині корпусу, поєднуючи лацпорт і носову апарель, що дозволяє проводити десантування амфібійної техніки в морі при штормі до 4 балів.

Озброєння

Для обстрілу берегових укріплень і знищення живої сили противника десантні кораблі проєкту 775 використовують дві ПУ МС-73 РСЗО А-215 "Град-М" калібру 122 мм, що здатні вести вогонь з інтервалом 0,5 секунди на дальність 21 км. З артилерійського озброєння ВДК мають дві спарені 57-мм АУ АК-725 з дистанційним наведенням. Для посилення вогневої потужності і засобів ППО на ВДК проєкту 775М замість двох АК-725 був встановлений артилерійський комплекс, до складу якого входять одна установка АК-176 і дві установки АК-630М.

Радіотехнічне озброєння

Управління механізмами наведення на кораблях проєкту 775 і 775 / II здійснюється за допомогою приладів управління стрільбою МР-103 "Барс", а на кораблях проєкту 775 / III для управління артилерійським озброєнням встановлена єдина система управління вогнем МР-123/176 «Вимпел». Для управління вогнем реактивної артилерії встановлювалася СУО ПС-73 «Гроза». Також кораблі проєкту обладнані радіолокаційною станцією загального виявлення МР-302 «Рубка» з дальністю дії до 100 км і двома навігаційними РЛС МР-212/201 з дальністю дії до 64 кілометри.

Википедия

Десантомісткість :

Якщо говорити безпосередньо про корабель "Новочеркаськ", то він є дуже типовим представником цієї лінійки ВДК. Корабель побудований на верфі у Гданську, спущений на воду 17 квітня 1987 року.

Восени 1988 року, після закінчення відпрацювання завдань з введення корабля до складу ВМФ, перебував на Кримській військово-морській базі на озері Донузлав. Тоді ж взяв участь в останніх навчаннях військ Варшавського договору "Осінь-88" з успішним виконанням завдання заходу і висадки морського десанту в річці Дунай на значній відстані від морського узбережжя.

До 1990 року брав участь у військових навчаннях різного масштабу. З 1990 по 1998 перебував у складі кораблів консервації. У лютому 1998 року БДК було введено до складу сил 30-ї дивізії надводних кораблів Чорноморського флоту, але залишався на консервації.

Міністерство оборони РФ

На початку 2007 року БДК «Новочеркаськ» було виведено з консервації та введено до складу чинних сил Чорноморського флоту. З 7 серпня по 15 листопада 2009 року корабель брав участь у навчаннях «Захід-2009», здійснивши у складі з'єднання кораблів Чорноморського флоту перехід за маршрутом Севастополь-Балтійськ-Севастополь.

У серпні 2012 року брав участь в активації Чорноморської військово-морської групи оперативної взаємодії «Блексифор». У вересні 2013 року виконував завдання щодо планів оперативного командування в Середземному морі.

Після початку повномасштабного російського вторгнення активно використовувався для перекидання техніки на Маріупольський напрямок. Зокрема, він був уражений під час атаки ЗСУ на ВДК "Саратов" у Бердянську. Тоді навіть загинув один з керівників судна.

Однак після ремонту він продовжив виконувати завдання. Ймовірно, згодом він ще раз перестав бути справним, внаслідок чого і був пришвартований у Феодосії.

Знищення цього корабля не є тим досягненням ЗСУ, після якого росіяни перестануть обстрілювати Україну ракетами або перестануть переміщувати техніку Азовським морем. Однак такі дії ще раз показують, що Сили оборони контролюють все узбережжя окупованого Криму і не дадуть ворогові проводити військові операції на морі так, як це було раніше.