Військові експерти та оборонні аналітики висловлюють думку, що інтенсивні бойові дії в Україні, ймовірно, триватимуть і в наступному році, але кажуть, що сили Києва навряд чи зможуть провести новий контрнаступ. Росія, тим часом, швидше за все, зосередиться на консолідації території, яку вона вже захопила, особливо на сході України. Про це повідомляє CNBC.
"На початку 2023 року були великі надії на те, що широко розрекламований український контрнаступ, який, як очікувалося, розпочнеться навесні, змінить ситуацію у війні проти Росії. Але цього не сталося, і перспектива прориву у 2024 році також малоймовірна", – йдеться у матеріалі.
Військові експерти зазначають, що траєкторія російсько-української війни у 2024 році здебільшого диктуватиметься за тисячі кілометрів у США, які є найбільшим військовим прихильником України, а також тим, чи зменшиться допомога напередодні та після президентських виборів у США.
"Війна - це непевна справа, – сказав виданню генерал-лейтенант армії у відставці Стівен Твітті, колишній заступник командувача Європейського командування Збройних сил США.
"Росія може виграти війну, або українці можуть виграти війну. І, як ви зараз бачите, якщо ви дійсно замислитеся над цим, що було досягнуто цього року? Дуже мало було досягнуто Росією, і ви можете сказати те ж саме про українців", – додав він.
"Ми зараз перебуваємо в такій ситуації, що якщо не буде явного переможця, то виникне патова ситуація, і, можливо, в майбутньому буде заморожений конфлікт. На мою думку, баланс може порушитися, якщо українці не отримають поповнення, якщо вони не отримають фінансування, якщо вони не отримають обладнання та людей, яких вони потребують. Тоді ця війна може схилитися на бік росіян", – припускає Твітті.
Українські військові визнають, що надії та очікування на великий прорив у контрнаступі влітку цього року не виправдалися. Проте керівництво України заявляє, що російським військам було завдано значних втрат, і що українські війська досягли життєво важливого прогресу в інших областях, таких як Чорне море: зухвалі атаки України на російські бази і об'єкти в Криму влітку цього року змусили російський флот вивести кілька військових кораблів із Севастополя, що принесло Києву перемогу в битві за Чорне море.
Допомога і політика
"Ще один рік війни в Європі, безсумнівно, виснажив західні військові ресурси і політичний апетит до збереження значних обсягів військової допомоги Україні. Поточне фінансування України у 2024 році є далеко не гарантованим, враховуючи той факт, що президентські вибори в США можуть ознаменувати кардинальну зміну у ставленні до Києва та його підтримці", – кажуть у виданні.
Зокрема, вся увага прикута до колишнього президента США та лідера республіканців Дональда Трампа, який під час свого президентства розвивав тісні відносини зі своїм російським колегою Владіміром Путіним.
Існують побоювання, що, враховуючи попередні добрі стосунки Трампа з Москвою та його політику "Америка понад усе", допомога Україні може бути швидко припинена. Військові аналітики сходяться на думці, що перспективи України значною мірою залежать від результатів голосування в США.
"Я думаю, що важливо розуміти, наскільки Україна зараз залежить від США, тому що вона значно більше залежить від США, ніж від ЄС", – сказав Сем Кренні-Еванс, військовий аналітик Королівського інституту об'єднаних збройних сил.
За його словами, якщо вибори в США відбудуться не на користь України, в поєднанні з тим фактом, що ЄС не дуже активізується – його виробництво боєприпасів настільки далеке від того, яким воно мало б бути зараз, щоб дати Україні надію на виживання і надію на перемогу, – це не дуже веселий прогноз на 2024 рік.
Колишній посол США в НАТО Курт Волкер заявив, що він вірить у те, що пакети американської та європейської допомоги Україні будуть схвалені в січні, заявивши, що, на його думку, це фінансування допоможе Україні протриматися ще один рік у військовому плані. Волкер зазначив, що пакети допомоги повинні включати більш сучасне озброєння для України, наприклад, винищувачі F-16, які пообіцяли надати Норвегія, Данія та Нідерланди.
"Дещо має змінитися, ми повинні зняти обмеження на зброю, яку ми надаємо. Ми все ще не надаємо ракети найбільшої дальності, і ми все ще не поставили жодного західного літака в Україну. Ці речі мають відбутися. І я думаю, що ми повинні спробувати дати українцям більше технологічних переваг", – додав він.
Колишній посол США в НАТО вважає, що президентство Трампа може не стати катастрофою для України, якої побоюються, але сказав, що це зробить майбутнє фінансування невизначеним.
"Я сумніваюся, що навіть у разі обрання Трампа він відмовиться від підтримки України в цілому, тому що це було б катастрофою для інтересів США, і це виглядало б як провал. Перед очима постали б образи росіян, які захоплюють країни, жорстокість і так далі, тож я не думаю, що він цього хоче. Але не зрозуміло, що саме він зробить, щоб спробувати закінчити війну", – зауважив Волкер.
Глухий кут чи переговори?
Оскільки і Україна, і РФ вкладають значні кошти у війну, малоймовірно, що відбудуться якісь переговори про припинення війни або домовленості про перемир'я. Військові аналітики стверджують, що жодна зі сторін не захоче йти на переговори, якщо не матиме сильної позиції і не зможе диктувати свої умови.
"У разі перемоги республіканця на президентських виборах наступного року, особливо якщо це буде Дональд Трамп, який, схоже, є головним фаворитом, і якщо фінансування суттєво зменшиться, то тиск на Україну буде посилюватися, щоб змусити її до переговорів", – наголосив Маріо Бікарскі, аналітик з питань Європи та Росії в аналітичному відділі журналу "Економіст" (Economist Intelligence Unit, EIU).
"Звичайно, Україна наразі не хоче вести переговори... але, враховуючи обставини, у неї не буде іншого вибору, окрім як підкоритися. І тоді також залишається питання, чи захоче Росія вести переговори, тому що якщо з'являться ознаки того, що Захід припинить підтримувати Україну, і Україна буде примушена до цих переговорів, Росія може розглядати це як ще одне вікно можливостей для закріплення набагато більших здобутків", – додав він.
Військові експерти розповіли CNBC, що їхній базовий сценарій на 2024 рік - це продовження нинішньої інтенсивності бойових дій, але з тим же відчуттям патової ситуації, коли жодна зі сторін не зможе досягти значного прогресу на місцях і захопити або відвоювати територію.
Раніше глава Міністерства закордонних справ Чехії Ян Ліпавський заявляв, що європейским урядам варто нагадувати своїм громадянами, що в Україні стримується російська агресія, яка може нести безпосередню загрозу країнам ЄС, а тому "втомитися від України" тотожно "втомі від власної безпеки".