UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українським безпілотникам із штучним інтелектом вдається підривати енергетичну галузь Росії — CNN

Експерти вважають, що ці атаки можуть мати більший вплив на російську економіку, ніж введені санкції.

Атаки України по НПЗ в Росії стали можливими завдяки використанню безпілотників із більшим радіусом дії та більш вдосконаленими можливостями. Деякі з яких навіть оснащені базовою формою штучного інтелекту, щоб допомогло їм орієнтуватися в просторі та уникати перешкод, повідомило CNN джерело, близьке до української програми безпілотників.

"Точність в умовах перешкод забезпечується завдяки використанню штучного інтелекту. Кожен дрон оснащений комп'ютерним терміналом із супутниковими даними й даними про місцевість. Польоти визначають заздалегідь із нашими союзниками, і дрони слідують плану польоту, що дає нам змогу наносити удари по цілях із точністю до метра", — пояснило джерело.

Така точність можлива завдяки сенсорам безпілотника. У них є так званий "машинний зір", який є різновидом ШІ.

Кілька експертів, з якими зв'язався телеканал CNN, заявили, що Україна завдає ударів не по сховищах палива, а по перегінних установках, де сиру нафту переробляють, перетворюючи її на паливо або інші нафтопродукти. Такий підхід дає Україні більше вигоди, завдаючи більшої шкоди, ніж просто випадкові удари по нафтопереробних заводах. І світові ринки це помічають.

"Ми дійсно розглядаємо це як зміну української тактики в спробі послабити російську військову машину", — сказала директор і голова глобального відділу товарної стратегії інвестиційного банку RBC Capital Markets Хеліма Крофт.

Експерти вважають, що ці атаки можуть мати більший вплив на російську економіку, ніж введені санкції. Українські атаки на нафтопереробні заводи спричинили зростання світових цін на нафту, внаслідок чого нафта марки Brent подорожчала майже на 13% цього року, а політики у США занепокоєні їхнім потенційним впливом на економіку в рік важливих виборів. Однак ситуація, в якій опинився Вашингтон у питанні фінансування України, і можливі зміни в Білому домі наступного року можуть дати Києву деяку свободу дій.

"Якщо вони не отримують зброю і гроші, які їм обіцяли, який у них стимул дотримуватися угоди з Вашингтоном?" — повідомила Крофт.

Експерти також зазначають що, більше занепокоєння викликає те, що Україна не зупиниться на нафтопереробних заводах. Деякі з найбільших російських нафтових портів, на які припадає близько двох третин експорту сирої нафти й нафтопродуктів, згідно з даними банку RBC, перебувають у зоні дії українських безпілотників.

Читайте також: Удари безпілотників по російським НПЗ: нафтові компанії РФ розпродають раніше накопичені запаси

Нагадаємо, що США закликали Україну припинити атаки по НПЗ в Росії. Адже це може спричинити удари у відповідь. Агенство Reuters назвало російські НПЗ, які постраждали від атак українських безпілотників у першому кварталі 2024 року. Потужність цих російських нафтопереробних заводів суттєво знизилась.