UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна може розпочати розробку ядерного озброєння, якщо США припинять військову допомогу - ЗМІ

Потрібен стримуючий фактор проти Росії - ядерної держави, яка порушила власні зобов'язання

Україна може розпочати розробку базового ядерного пристрою протягом кількох місяців, якщо США під керівництвом новообраного президента Дональда Трампа значно скоротять або припинять військову допомогу. Про це йдеться в звіті, підготовленому для Міністерства оборони України, про який повідомляє The Times 13 листопада, у середу.

Читайте також: Зеленський: Членство України в НАТО є кращим, ніж ядерна зброя

"Київ міг би швидко розробити елементарну зброю, подібну до тієї, яку скинули на Нагасакі в 1945 році, щоб зупинити Росію, якщо США скоротять військову допомогу, - зазначає видання.

У документі зазначено, що Україна зможе швидко виготовити ядерний пристрій на основі плутонію, схожий за принципом дії на бомбу "Товстун", яку США застосували проти Нагасакі в 1945 році.

Через обмеженість ресурсів та відсутність великих установок для збагачення урану Україна має покладатися на наявні запаси плутонію, отримані з відпрацьованого ядерного палива українських реакторів. Це дозволило б уникнути тривалих і витратних процесів, необхідних для збагачення урану, і суттєво скоротило б час виготовлення зброї.

Аналітики оцінюють, що дев’ять діючих ядерних реакторів, які є в Україні, і великий досвід українських фахівців в області ядерних технологій дають країні можливість швидко реалізувати такий проєкт. У звіті зазначено, що Україна володіє близько сімома тоннами реакторного плутонію. Цієї кількості достатньо для створення великого арсеналу тактичних ядерних боєголовок, які могли б досягати кількох кілотонн. Це озброєння могло б бути достатнім фактором для стримування агресії та здатним вразити військові, промислові чи інші важливі об’єкти.

Зазначено, що такий тактичний заряд міг би мати потужність приблизно 1/10 від бомби "Товстун", але його вистачило б для знищення стратегічних цілей, як-от авіабази, великі скупчення військової техніки або важливі логістичні вузли противника. Використання реакторного плутонію, який містить різні ізотопи, може зробити потужність таких пристроїв менш передбачуваною, але, за словами експертів, цього все одно було б достатньо для забезпечення значного оборонного ефекту.

"Створення простої атомної бомби, як це зробили Сполучені Штати в рамках Манхеттенського проєкту, не було б складним завданням і 80 років потому", — цитує видання звіт.

Окремо в звіті піднімається питання про можливий вихід України з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ). Порушення Росією Будапештського меморандуму, який гарантував Україні безпеку в обмін на відмову від ядерної зброї, на думку авторів документа, створює формальні підстави для перегляду рішення 1994 року про без’ядерний статус країни. У документі підкреслюється, що таке рішення не лише має формальні підстави, а й морально виправдане, адже Україна опинилася під прямою військовою загрозою з боку ядерної держави, яка сама порушила свої зобов’язання.

"Порушення [Будапештського] меморандуму Російською Федерацією, яка має ядерну зброю, дає формальні підстави для виходу з ДНЯЗ і моральні причини для перегляду неядерного вибору, зробленого на початку 1994 року", – йдеться у документі. 

Звіт, підготовлений Центром досліджень армії, конверсії та роззброєння, був переданий заступнику міністра оборони України. Попри те, що уряд офіційно не затвердив цей документ, його наявність може створити правове підґрунтя для можливого перегляду України свого без'ядерного статусу.

Читайте також: Путін заявив про ядерні навчання РФ із пусками ракет

Війна в Україні – це перша ядерна криза у 21 столітті – і вона не буде останньою. З лютого 2022 року президент Росії Владімір Путін брязкає своєю ядерною шаблею в надії ізолювати Україну та залякати її до покори. США у відповідь погрожують Путіну жахливими репресіями, якщо він застосує ядерну зброю, і співпрацюють із західними союзниками, щоб підтримати Україну, незважаючи на погрози Москви. Прийняття ядерного ризику є одночасно і поверненням до криз наддержав часів холодної війни, і передбаченням того, що чекає на нас попереду, пише для Bloomberg Хел Брендс, заслужений професор Школи перспективних міжнародних досліджень імені Генрі Кіссінджера Університету Джонса Гопкінса, старший науковий співробітник Американського інституту підприємництва та член Ради з питань зовнішньої політики Державного департаменту США.

Без ядерної зброї і ядерних погроз Росія, цілком можливо, вже програла б війну. А без підтримки ядерного арсеналу США, який є частиною безпеки союзників Вашингтона, Україна могла б програти, тому що Росія могла б більш жорстоко примушувати країни, чия допомога підтримує життя Києва. Як би не було незручно це визнавати, головний урок війни в Україні полягає в тому, що ядерний примус буде необхідним для перемоги в суперництві, яке визначає нашу епоху.