UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна дійсно планувала повернути з полону 65 військових зі списку від пропагандистів у день падіння Іл-76 — Координаційний штаб

Але чітких даних щодо перебування цих бійців у літаку, який зазнав катастрофи, немає. Рідні захисників також не знайшли цьому точних підтверджень.

У межах обміну полоненими, який планувався на 24 січня, коли в Бєлгородській області впав російський військовий літак Іл-76, дійсно мали намір повернути в Україну 65 наших захисників з одного зі списків, раніше опублікованих на пропагандистських ресурсах РФ, підтвердив український Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими у Facebook.

“Водночас опитані родичі українських оборонців зі згаданого списку, ознайомившись з відеоматеріалами, продемонстрованими російськими пропагандистами нібито з місця авіатрощі, наразі не знайшли особливих ознак на оприлюднених фрагментах тіл, які б вказували на їхніх рідних”, — додали в повідомленні за підсумками зустрічі з рідними та близькими українських військовополонених, яка відбулася в Штабі.

Представники структури наголосили, що родинам військовополонених повідомлять про їхню долю, щойно уповноважені органи отримають чітку й достовірну інформацію. 

Читайте також: Після авіатрощі Іл-76 у морг було доставлено лише п'ять тіл, що відповідає кількості членів екіпажу — розвідка

Координаційний штаб наполягає на проведенні всебічного й компетентного міжнародного розслідування щодо ситуації. Там запевнили, що зроблять усе можливе для з’ясування правди.

У межах зустрічі для обговорення інциденту з російським Іл-76 також начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов повторив, що наразі немає достовірних і вичерпних даних про те, хто насправді перебував на борту цього літака. 

"Ми збираємо та ретельно аналізуємо всю наявну інформацію з цього приводу з дуже багатьох джерел. Наразі відсутні відомості, які б вказували на те, що в тому літаку могла перебувати така кількість людей. Водночас версія російської пропаганди про те, що вказаний Іл-76М міг перевозити 65 українських військовополонених на обмін досі викликає багато запитань", — зазначив глава ГУР. 

Читайте також: Україна робить усе, щоб дістати ворога і захистити людей: Олещук зробив заяву на тлі падіння Іл-76

Перший заступник голови Служби безпеки України Сергій Андрущенко додав, що останні дії росіян указують на спроби агресора приховати справжні причини падіння повітряного судна від світу.

“Росія відразу заявила, що не допустить міжнародних експертів до розслідування катастрофи Іл-76М. Проте Україна буде задіювати всі інструменти, аби зʼясувати істинні причини того, що сталося, і те, хто або що насправді перевозилося в тому літаку”, — запевнив представник СБУ. 

Однак, за його словами, для збору необхідної інформації треба більше часу. Андрущенко також розповів, що Служба безпеки забезпечила всі необхідні заходи безпеки для режиму тиші на місці проведення запланованого обміну 24 січня.

Читайте також: СБУ відкрила справу за фактом падіння Іл-76 – ЗМІ

Раніше також уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець висловив сумніви, що на борту Іл-76 було так багато людей. Водночас, омбудсман казав, що в поширених російською пропагандою списках є прізвища людей, які вже були обміняні. За його словами, випадок з падінням військового літака наштовхує на паралелі з Оленівкою і на думку, що це була спланована Росією інформаційна кампанія проти України.

Як повідомляв представник ГУР МОУ Андрій Юсов, обмін, який не відбувся 24 січня після падіння російського Іл-76, мав стати найбільшим з початку повномасштабного вторгнення РФ до України. Також він розповів, що на борту літака могли бути і ракети для С-300, і люди. На його думку, можна припустити будь-які сценарії. А оприлюднення російськими пропагандистами списків українських полонених, нібито загиблих внаслідок падіння літака Іл-76, Юсов назвав інформаційно-психологічною роботою ворога.