Росія поки не почала масово використовувати на фронті нові безпілотники, відомі як «Виріб-53», який нібито є новою версією «Ланцета» і може самонаводитись на ціль, та «Виріб-54», або ж «Італмас», який українців обізвали «газонокосаркою», заявив представник Головного управління розвідки Міноборони України Міноборони Андрій Юсов в інтерв’ю «РБК-Україна».
«Насамперед ми констатуємо, що масового використання їх на фронті поки що не було. Інформація про так звані «Виріб-53» та «Виріб-54» уточнюється», - сказав він.
Що стосується здатностей оновлених російських дронів щодо автоматичного коригування, наведення і розпізнавання цілі, то за словами Юсова, це дискусійне питання, яке потребує додаткового вивчення.
«Є частина інформації з російських ЗМІ. Безумовно, на неї не можна спиратися. Наше вивчення триває. Тим не менш, ми констатуємо, що видозмінені, удосконалені «Ланцети» агресором застосовуються. І це завжди додатковий фактор ризику», - зазначив представник ГУР.
Юсов розповів, що «виріб-54» - це дрон-камікадзе, який російською пропагандою він позиціонується як спрощена і дешевша версія «Шахеда-136». Назва «Італмас» походить від торгівельного комплексу, на базі якого відбувається збірка і виробництво даних БПЛА.
Він також підтвердив, що на території Росії продовжується крупновузлова зборка дронів з іноземних деталей і певна кількість власного виробництва, але вона невелика.
«Тобто поставлені плани і отриманий результат відрізняються. Декілька десятків аналогів "шахедів" на місяць держава-агресор може виробляти станом на зараз самостійно», - зазначив він.
Нагадаємо, за даними глави Офісу президента Андрія Єрмака у конструкції російських БпЛА «Ланцет» компанії ZALA Aero Group використовується щонайменше 19 іноземних електронних компонентів, у тому числі з західних країн. Станом на середину серпня, жодна з компаній, що бере участь у їх виготовленні, не знаходилася під санкціями.