На позачерговому засіданні Комітету з питань оборони Німеччини у понеділок, 11 березня, йшлося про можливість передачі Україні крилатих ракет Taurus. За даними джерел видання t-online, генеральний інспектор Бундесверу Карстен Броєр провів 20-хвилинну презентацію про найважливіші факти про Taurus, розповівши законодавцям як про чисельність ракет, так і про особливі ризики їх передачі для Німеччини.
Отже основна причина, через яку канцлер Німеччини Олаф Шольц активно чинить спротив переданню Україні далекобійних крилатих ракет Taurus, може бути пов’язана з особливостями наведення цілей.
Головна проблема, на яку вказав посадовець під час доповіді, полягає в тому, що для ефективного використання цієї ракети необхідна величезна кількість даних і спеціальна комп’ютерна система, яку має лише Бундесвер.
У разі, якщо Німеччина передасть Україні Taurus, вона не матиме доступу до цих систем, що суттєво вплине на її обороноздатність.
Жодних інших деталей цієї засекреченої системи співрозмовник видання не навів, тож невідомо, скільки може знадобитися часу на її відновлення.
За даними видання, після доповіді присутні на слуханнях були ошелешені цією інформацією.
13 березня канцлер вчергове заявив депутатам Бундестагу, що не буде ухвалювати рішення про передачу Taurus Україні ані напряму, ані по «кругових поставках».
«Це межа, яку я не можу перетнути», — заявив Шольц.
Водночас, за інформацією Броєра, існує можливість надати Києву ці ракети в «урізаній» формі — без системи наведення. У такому випадку Taurus слугував би доповненням до менш потужних британських крилатих ракет Storm Shadow.
Разом із тим, військовий експерт Фабіан Гофман у коментарі виданню зазначив, що, на його думку, канцлер не хоче передавати Україні ракети з політичних причин: через недовіру.
«Я не погоджуюся з твердженням, що відмова від цієї системи підірве обороноздатність Німеччини. Я вважаю, що це відмовка. Taurus є важливою системою озброєнь, в тому числі для оборонної стратегії Федеративної Республіки Німеччина. Але якщо він раптом виявився таким незамінним, то виникає питання, чому 300 крилатих ракет Taurus, які наразі не функціонують, лише зараз підлягають ремонту?», — зауважив він.
За його словами, Україна має власну програму крилатих ракет, яка взагалі не потребує німецької підтримки для обробки великої кількості даних. Він наголосив, що окрім Німеччини інші країни також мають Taurus, тож малоймовірно, що зброя працюватиме виключно з німецькою підтримкою або німецькими комп'ютерними системами.
Щодо двох варіантів постачання Taurus Гофман наголосив, що є тільки один варіант Taurus, однак існують два варіанти планування місії: простий і розширений.
«Taurus має кілька систем навігації: GPS, радар для синхронізації висоти, навігацію на основі зображень і остаточний пошук цілі, коли він летить безпосередньо до цілі, використовуючи інфрачервоне розпізнавання зображень. В урізаній версії протягом більшої частини польоту використовується лише GPS. Це відносно просто і не займе багато часу для навчання українських солдатів. Ймовірно, це займе кілька тижнів», — пояснив він.
Для того, аби користуватися системою у «повному» варіанті, у планування місії слід включити значну кількість даних про ціль, зокрема дані висотоміра, які потім синхронізуються з радаром висотоміра під час польоту, а також опорні точки для навігації на основі зображень. Для того, аби Taurus уникав ворожі радіолокаційні установки, потрібно вводити додаткові дані.
«Для остаточного пошуку цілі вам також потрібно змоделювати ціль: Наприклад, якщо я хочу влучити в опору мосту, я повинен заздалегідь запрограмувати її зображення в Taurus. Потім воно порівнюється з камерою крилатої ракети. Що точніше я змоделюю ціль, то вища ймовірність того, що я влучу в неї з високою точністю. Для простого планування місії і залежно від того, яку ціль атакують, може бути достатньо менш складного моделювання», — додав експерт.
Відтак основною причиною небажання Шольца надати Україні цей вид зброї експерт назвав побоювання спровокувати реакцію Росії.
«Його головний пріоритет — запобігти нападу на Німеччину. Йдеться не про перемогу України чи поразку Росії, а про те, щоб Німеччина не була втягнута у війну. Шольц розглядає передачу як ризик. Я навіть можу його зрозуміти: Україна, звичайно, може пообіцяти йому, що вона не буде використовувати Taurus для ударів по російській території. Але ніхто не може цього гарантувати», — зазначив Гофман.